دلال مغربی از افسانه تا واقعیت

دلال مغربی یکی از بزرگترین اسطوره‌ها در تاریخ مبارزات فلسطینی‌ها است. دختر زیبای بیست ساله‌ای که فرمانده بزرگترین تهاجم چریکی الفتح به عمق خاک اسرائیل بود. روایت رسمی گروه‌های رزمنده فلسطینی و حامیانشان از این عملیات چنین است: “دلال به همراه دوازده نفر از همرزمانش با دو قایق از راه مدیترانه به حومه تلاویو نفوذ کرده و در نبردی قهرمانانه تا پیش از شهادت، چهل صهیونیست را به هلاکت رساندند.” در این یادداشت تلاش می‌کنم از روایت اسطوره‌ای گذر کرده و به حقایق این عملیات نقبی بزنم.

در تلگرام بخوانید

سال ۱۹۷۷ سالی مهم و حساس در منازعه اعراب و اسرائیل بود. در ماه نوامبر انور سادات رئیس‌جمهور مصر به اورشلیم رفت و آمادگی خود را برای صلح با اسرائیل اعلام نمود. تا پیش از آن مصر قدرتمندترین دشمن اسرائیل و رهبر جبهه اعراب در مقابل تلاویو محسوب می‌شد. سازمان آزادیبخش فلسطین در مقابل تصمیم داشت دست به چنان عملیات بزرگی بزند که تاثیر سیاسی سفر سادات را کاهش دهد. طراحی این ماموریت به عهده خلیل الوزیر معروف به ابوجهاد مرد قدرتمند تشکیلات عرفات و فرمانده کل عملیات الفتح گذاشته شد. او برای عملیات پیش رو سیزده نفر از چریک‌های گروه ۱۷ یعنی زبده‌ترین واحد الفتح را انتخاب کرد. او دختر جوان باهوشی به نام دلال مغربی را به فرماندهی گروه انتخاب کرد. دلال رابطه نزدیکی با ابوجهاد داشت و او را مانند پدر خود می‌دانست.

ابوجهاد واقف بود که درگیری مرزی با سربازان اسرائیلی سر و صدای بین‌المللی مورد نظر او را فراهم نمی‌کند. لازم بود حمله‌ای به عمق خاک اسرائیل صورت گیرد که تبدیل به تیتر اول روزنامه‌های جهان شود. ابوجهاد گفته بود که این حمله‌ به احتمال زیاد منجر به تهاجم اسرائیل به لبنان به عنوان منشا تهاجم خواهد شد. چنین تهاجمی سفر سادات به اورشلیم را به حاشیه خواهد برد و از لحاظ سیاسی کم اهمیت خواهد ساخت. ابوجهاد به این نتیجه رسید که بهترین محل برای چنین حمله‌ای از سمت دریا است، چرا که مراکز جمعیتی حساس اسرائیل همه در ساحل دریا واقع شده‌بودند. از جمعیت چهار میلیونی اسرائیل دو و نیم میلیون نفر آن در خط ساحلی مدیترانه از اشکلون در جنوب تا تل‌آویو در مرکز و حیفا در شمال زندگی می کردند.

فتح در گذشته نیز به چند مورد عملیات دریایی علیه شهرهای ساحلی اسرائیل دست زده بود. در بیست و چهارم ژوئن ۱۹۷۴ یک نیروی دریابرد الفتح به آب‌های ساحلی اسرائیل نفوذ کرده و پس از پیاده شدن در ساحل شهرک ساحلی نهریه، قبل از نابود شدن بوسیله کماندوهای تیپ جولانی، چهار غیرنظامی اسرائیلی را در یک مجتمع آپارتمانی کشت. در پنجم مارس ۱۹۷۵ نیز یه جوخه تهاجمی الفتح در سواحل جنوبی تلاویو پیاده شده و هتل ساووی را به تصرف درآورد. در این عملیات یازده غیرنظامی اسرائیلی کشته شدند. اما عملیات پیش رو باید بزرگ‌تر و تاثیرگذارتر می بود. چریک ها قرار بود پس از پیاده شدن در ساحل بت یام که در حومه جنوبی تلاویو واقع بود، یک هتل بزرگ و شلوغ را اشغال کرده و مهمانان آن را گروگان بگیرند تا اسرائیل وادار شود تعداد زیادی از زندانیان فلسطینی را آزاد کند. چنانچه تقاضای آنها برآورده نمی‌شد، هر ده دقیقه یک نفر از گروگان‌ها را اعدام می‌کردند.

اما کارها مطابق برنامه پیش نرفت. مسیر دریایی طولانی و مهارت‌ها و ابزار دریانوردی گروه نسبتا ضعیف بود. یکی از قایق‌های آنها زیربار سنگین سلاح و مهمات منفجر شد و دو نفر آنها غرق شدند. یازده چریک باقیمانده در ساحل کیبوتص معگان میکاییل پیاده شدند که در نیمه راه بین تلاویو و حیفا قرار داشت. آنها نمی دانستند که در کجا به ساحل رسیده‌اند و نشانه‌ای نیز نمی‌یافتند تا بوسیله آن موقعیت خود را شناسایی کنند. نهایتا سلاح‌های خود را برداشته، راه شرق را در پیش گرفتند. هر یک از آنها یک مسلسل کلاشنیکف و چهار نارنجک داشت و چند کیلو ماده منفجره ساخت چکسلواکی هم برایشان باقی مانده بود. آنها در راه به یک توریست آمریکایی به نام گایل رابین برخوردند که زنی میانسال و عکاس طبیعت بود. دلال به سمت او رفت و با تحکم پرسید ما کجا هستیم و سپس احتمالا برای محکم کاری دو گلوله در سینه و شکم خانم رابین شلیک کرد و به حیات او خاتمه داد. گروه سه کیلومتر به سمت بزرگراه پر رفت‌وآمد بین تلاویو و حیفا پیشروی کرده و در آنجا با شلیک گلوله دو اتوبوس حامل خانواده‌های شرکت اتوبوس رانی اسرائیل را متوقف کردند. همه مسافران را دریک اتوبوس سوار کرده و دلال به راننده دستور داد به سو تلاویو براند.

در دو راهی جلیلات که در چند کیلومتری شمال تلاویو واقع است، نیرویی مرکب از گارد مرزی و ارتش اسرائیل جلوی آنها را گرفت. تبادل آتش سنگین آغاز شد. هنگامی که چند تن مسافران اتوبوس تلاش کردند از صحنه بگریزند، نیروهای دلال مغربی با چند نارنجک اتوبوس را به گلوله‌ای از آتش تبدیل کردند. ۳۸ اسرائیلی از جمله ۱۱ کودک در آتش سوختند. در ادامه درگیری دلال و هشت نفر از نیروهایش کشته شدند. دو نفر از آنها فرار کردند که چند ساعت بعد دستگیر شدند اما پیش از دستگیری آنها حومه شمالی تلاویو تحت حکومت نظامی قرار گرفت. در این عملیات تنها یک نظامی اسرائیلی کشته شد.

در تلگرام بخوانید

#دلالمغربی #دیدگاهنو #طوسطهماسبی #مبارزهاسرائیلوفلسطین

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon