دو هشتگ، با هدف اعتراض

کاربران فضای مجازی بالاخص توییتر این روزها فضای توییت فارسی‌زبان را بیش از همیشه فعال کرده‌اند. مخالفت با حکومت جمهوری‌اسلامی نوک پیکان تمام اعتراضات بوده است. به گفته کاربران فضای مجازی ریشه این انتقادات را می‌توان به نبود عدالت‌اجتماعی و وجود بی عدالتی به همراه استبداد سیاسی که منجر به گسترش اعتراضات شده است، دانست.

اعتراض به ساختار حکومت جمهوری اسلامی به میزانی پیش رفت که هشتگ «IranRegimeChange» ساعاتی به عنوان ترند برتر توییتر جهان قرار گرفت. نزدیک به ۵۰۰ هزار توییت طی چند روز گذشته اهمیت این موضوع را چندین برابر کرده است. هشتگ «تغییر رژیم ایران» در طی یک روز به چهارصدهزار توییت رسید و این امر منجر به بازتاب این هشتگ اعتراضی در سطح جهان شد.

در تلگرام بخوانید

هشتگ تغییر رژیم ایران تقریبا همزمان با سخنان تند مایک پمپئو، وزیرامور خارجه ایالات متحده علیه جمهوری‌اسلامی بود. کاربران اصلاح طلب و اصولگرایان هرچند تلاش کردند هشتگ «تغییر رژیم ایران» را به انحراف کشیده و تلاش کاربران توییتر را بی‌نتیجه کنند اما هدف کاربران که همانا، اعتراض به رژیم جمهوری‌اسلامی بود، منجر به گسترش هر چه بیشتر آن شد. در میان کاربران توییتر حاضر در این کمپین اعتراضی، فعالان سیاسی تا کاربران عادی حضور داشتند که در توییت‌های خود به دلایل تغییر رژیم جمهوری‌اسلامی پرداخته و در کنار آن از اتحادی که به تازگی شکل جدید و جدی بر خود گرفته است، استقبال کردند.

در میان مخالفین جمهوری اسلامی چهره‌های سیاسی و فرهنگی حضور چشمگیری داشته و از جوانب مختلف به انتقاد خود پرداخته‌اند. طی روزهای اخیر هشتگ‌های انحرافی و مشابه معرفی شد با این حال هشتگ اصلی« IranRegimeChange» توانست در میان هشتگ‌های انحرافی با فاصله بسیار بالایی قرار بگیرد.

دیگر هشتگ روزهای اخیر توییتر فارسی زبان #اعتصاب_کامیونداران بوده است. اعتصاب کامیون‌داران که از روز سه شنبه اول خرداد در بسیاری از نقاط کشور آغاز شد،منجر به اختلال گسترده‌ای در چرخه توزیع بنزین و گازروئیل در سطح کشور گردید. کامیون‌داران در اعتراض به پایین بودن کرایه و بالا بودن هزینه‌ها، قوانین حمل و نقل، عقب افتادن پرداخت کرایه‌بار، سهمیه سوخت، کاهش بار قابل حمل و افزایش پرداخت بیمه‌ها اعتراض کردند. این اعتراضات که روز سوم خود را سپری کرده است منجر به کاهش سوخت‌رسانی به پمپ بنزین‌های سراسر کشور شده است.

در ویدیوهای منتشر شده یکی از کامیون‌داران با اعتراض به نقش فزاینده دلالان در ثابت نگه داشتن کرایه‌بار اعتراض کرده و می‌گوید« در حالی کرایه‌بار ثابت مانده است که قطعات یدکی و محصولات سوختی افزایش قیمت پیدا کرده‌اند و از سوی دیگر شرکت‌های دولتی و نیمه‌دولتی عمدتا بدهکار کامیون‌داران هستند». کاربران فضای مجازی نیز با هشتگ #اعتصاب_کامیونداران، اعتراض خود را نسبت به بی‌توجهی مقامات جمهوری اسلامی‌ به قشر کامیونداران مطرح کرده و توانستند این هشتگ را در ساعات مختلف به عنوان هشتگ داغ توییتر فارسی‌زبان تبدیل کنند.

از جمله چهره‌های شناخته شدهِ معترض به وضعیت کامیونداران را می‌توان به شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران دانست که در توییتر خود در واکنش به وقایع کامیونداران نوشته است:«  #اعتصاب_کامیونداران سراسر کشور، نقطه عطف تازه‌ای در مبارزات مسالمت‌آمیز و حق‌طلبانه مردم ایران است. #فرقه_تبهکار، ناکارآمدتر، شکننده‌تر و ضعیف‌تر از آن است که بتواند در مقابل یک #اعتصاب_سراسری و فراگیر دوام بیاورد. با اتحاد و همبستگی ملی، ایران‌مان را از #دشمن_خانگی پس می‌گیریم.»

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از کامیون‌داران در شهرهای همچون اراک، قزوین، یزد، اصفهان، بیرجند، تبریز، مبارکه، نکا، شهرک صنعتی اشتهارد و در بسیاری از خروجی های باربری نشان می‌دهد که رانندگان حاضر به پذیرش بار نبوده و نیروی انتظامی جهت شکستن اعتصاب کامیون‌داران نیز حضور پیدا کرده است. کامیون‌داران معترض نه تنها خود از انتقال بار امتناع می‌کنند بلکه دیگر همکاران خود را نیز تشویق به عدم انتقال بار می‌کنند که به همین دلیل تانکرهای سوخت‌رسانی بسیار محدود که اقدام به انتقال سوخت می‌کنند با اسکورت ویژه پلیس در جاده‌های کشور جابه‌جا می‌شوند.اعتصاب کامیون‌داران در سطح کشور نه تنها در بخش محصولات سوختی بلکه این اعتراضات در تمامی امور مرتبط با حمل و نقل بوده است.

در پی این اعتصابات در سراسر کشور و اعتراض فعالان مجازی در شبکه‌های اجتماعی مقامات جمهوری اسلامی مجبور به واکنش در مقابل اعتصاب کامیونداران شدند.داریوش امانی معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای  پس از این اعتراضات اعلام کرد « افزاش قیمت کرایه کامیون‌دارها از چند هفته گذشته در دستور کار قرار داشته و در برخی از شهرها این افزایش قیمت اعمال شده بود و در برخی از مناطق هم هنوز به اجرا نرسیده بود».

محمدخان بلوکی، رئیس اتحادیه انجمن‌های صنفی رانندگان حمل و نقل کالای کشور، پس از سخنان داریوش امانی در گفتگو با ایرنا می‌گوید«هرچند بین ۱۵ تا ۲۰ درصد به مبلغ کرایه آنها اضافه شد اما معضل این صنف، سوءاستفاده واسطه‌هاست که نیمی از درآمد کامیونداران را به جیب می‌زنند.»

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما در شهرستان پاسارگاد حدود ۴۰ نفر از کامیون‌داران مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند،در شهرستان کوار فارس رانندگان ماشین‌های خود را در منازل پارک کرده‌اند همچنین کامیون‌داران مشکان نی‌ریز و خرامه در جاده‌ها اقدام به اعتصاب کردند و این حرکت جمعی در دیگر مناطق استان ادامه دارد. با این حال آمار واقعی اعتصاب کنندگان بیش از آن چیزی است که رسانه‌های حکومتی مطرح می‌کنند. بخشی از کامیون‌داران خواهان تشکیل سندیکا شده‌اند زیرا سندیکاهای که پشتر فعال بودند اجازه فعالیت ندارند.

در تلگرام بخوانید

#اعتصابکامیونداران #دیدگاهنو #خامنهای #ایران #توئیتر

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon