رابطه خبرنگاران و حاکمیت

هفدهم مردادماه سالگرد حمله طالبان به کنسولگری ایران در مزارشریف افغانستان است. این حمله به کشته شدن ۹ نفر از کارمندان کنسولگری و محمود صارمی خبرنگار ایرنا منجر شد. اتفاق تلخی که همسر مرحوم صارمی، علاء الدین بروجردی -نماینده ویژه دولت وقت در امور افغانستان- را مسئول آن میداند

سال گذشته «خدیجه روزبهانی» همسر مرحوم صارمی در مصاحبه با شرق «علاءالدین بروجردی» را مسئول مرگ همسرش دانست وی که پس از شانزده سال سکوت خود را شکست عنوان کرده است: «۱۶ سال از آن اتفاق و شهادت محمود و دیپلمات های ایرانی می گذرد اما دریغ از پاسخ دهی مسوولان وزارت خارجه! نه تنها در این دولت که در دولت های قبل هم هیچ کس حاضر نشد به ما پاسخی دهد. «من سوال دارم که چه اتفاقی در کنسولگری ایران در افغانستان افتاد؟ آقای بروجردی که آن زمان نمایندگی ویژه دولت در افغانستان را برعهده داشتند، اکنون می آید و در تلویزیون به گونه ای حرف می زند که گویی هیچ مسوولیتی نداشتند! ایشان در آن برنامه گفتند: گوشت، دست گربه داده شد! باید بگویم آقای بروجردی کسی بود که به همسر من گفت باید به افغانستان برگردد و اکنون به گونه ای سخن می گوید که گویی هیچ مسوولیتی نداشته است.»

اشاره همسر مرحوم صارمی به اظهارات بروجردی در برنامه شناسنامه تلویزیون حکومتی ایران است که گفت در آن زمان نقشی نداشته است و مسئولین وقت وزارت خارجه هشدارهای وی را جدی نگرفته اند. اما روایت خدیجه روزبهانی متفاوت است: «آقای بروجردی همسر من را چندبار به صورت تلفنی تحت فشار قرار داد، خاطرم می آید همسرم با هواپیمای جنگی عازم مزارشریف جنگ زده شد، همان هواپیمایی که آقای بروجردی با آن به ایران بازگشت! همه دولت ها به اتباع خود گفته بودند به کشورشان برگردند اما به محمود دستور دادند به افغانستان جنگ زده برگردد، آقای بروجردی به او گفت باید به افغانستان برگردد»

بروجردی در حالی خود را از مسئولیت مبرا میداندکه گفته هایش تناقض آشکاری با روایت همسر مرحوم صارمی دارد. آنچه از ماجرای تلخ کشته شدن ایرانیان در کنسولگری ایران بر می آید از طرفی عدم احساس مسئولیت سران جمهوری اسلامی در قبال اتباعشان را نشان میدهد و از سوی دیگر نشان از رفتار غیرمسئولانه حاکمیت در قبال خبرنگاران و اصحاب رسانه دارد.

جمهوری اسلامی در حالی روز شهادت مرحوم صارمی را “روز خبرنگار” نامگذاری کرده است که رفتارش با اصحاب رسانه، خبرنگاران و روزنامه نگاران همواره یکی از نقاط تاریک در پرونده حاکمیت بوده است. جمهوری اسلامی لیست بلند بالایی از خبرنگاران و روزنامه نگاران زندانی و از کار بی کار شده را در این سالها از خود جای گذاشته است که شاید آخرین مورد آن احراج دسته جمعی سرویس کارگری خبرگزاری ایلنا بود که بدلیل پوشش اعتصابات کارگری مورد غصب مسئولان قرار گرفتند.

جمهوری اسلامی به وضوح نشان داده است که رسانه مستقل، غیر مستقل و حتی دولتی و حکومتی را نیز دشمن خود میداند. چه بسیار عکاسان و خبرنگارانی که در رسانه های حکومتی مورد غضب قرار گرفتند و مجبور شدند کشور را ترک کنند و یا به زندان افتادند. دشمنی سیستم های بسته و توتالیتر با رسانه حتی اگر این رسانه ساخته دست خودش هم باشد، برقرار است

دیدگاه نو

#روزخبرنگار #شهیدصارمی #دیدگاهنو #خبرنگار #علاءالدینبروجردی #رسانه

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon