رشد خودکشی در ایران و غفلت عامدانه نظام

الگوی خودکشی در سطح جهانی و ملی در سالیان گذشته با تحولاتی همراه شده است. در حال حاضر سالانه یک میلیون نفر در دنیا در اثر خودکشی جان می‌بازند. در حالی که تلاش برای خودکشی که به مرگ منجر نمی‌شود تقریبا بیست برابر این رقم است. دو دگرگونی عمده “افزایش نرخ خودکشی در بین جوانان” و “سهم  اول رده سنی ۱۵ تا ۴۴ سال در سبد خودکشی “است در حالی که به لحاظ تاریخی خودکشی بیشتر در سنین بالای ۴۵ سال در بین مردان به وقوع می‌پیوسته است. اما در حال حاضر این ناهنجاری اجتماعی و شناسه اختلال روانی در بین زنان وجوانان رو به افزایش است.

در تلگرام بخوانید

ایران اگرچه جزو بدترین کشور های دنیا از لحاظ شمار خودکشی نیست و تقریبا در ازای هر ۱۰۰ هزار نفر تعداد خودکشی در ایران ۶ نفر در برابر ۱۶ نفر آمار جهانی است، اما در سالیان گذشته تعداد کسانی که تصمیم به خاتمه داوطلبانه و یا از سر ناگزیری زندگی گرفته اند، زیاد شده است. تشدید وخامت وضعیت اقتصادی که یکی از نمودهای برجسته آن افزایش بیکاری در جوانان است و گسترش فقر که بخش هایی از جامعه را در تامین نیازهای اولیه زندگی در تنگنا قرار داده و باعث شده گرسنگی تبدیل به دغدغه اصلی زندگی برخی از مردم شود، از عوامل گسترش دهنده خودکشی هستند.

در هفته گذشته خبر خودکشی یک نوجوان پسر یازده ساله در ایذه از فرط گرسنگی جامعه را به شوک فروبرد. البته فرماندار ایذه با تایید وضعیت خراب اقتصادی این خانواده مدعی شد که دلیل خودکشی نوجوان یادشده اختلافات خانوادگی بوده است. منتهی مادر وی تصریح کرده است که از شدت فقر و فشار صاحب خانه برای پرداخت کرایه خانه های عقب افتاده مجبور به فروش دوچرخه و گوشی موبایل پسر خود شده و این مساله در نهایت وی را به سمت انصراف از زندگی سوق داده است. فراتر از اینکه کدام روایت حقیقت را بازتاب می‌دهد، وضعیت فاجعه بار زندگی این خانوده تکان دهنده است. مادری معتاد که با دخترش گدایی کرده  ودر شرایط بسیار سختی زندگی تیره باری را می گذراند . او که فحش خورده و تحقیر شده است و می خواسته پسرش که درس خوان هست، بزرگ شده و از طریق تحصیلات پیشرفت کند، اکنون تنها تصویر پسر آرمیده در خاک سرد گور واقعیت زندگی اش را تشکیل می دهد.

این ماجرا و اتفاقات مشابه در گوشه و کنار ایران بخصوص در استان‌های محروم و نقاط حاشیه نشین پیرامون شهرها در چشم انداز پیش رو قابل تکرار است، در حالی که مسئولان حکومتی کماکان در پیله سیاست های کلان غلط کشور ومردم را گرفتار کرده اند و منابع کشوردر مسیر درستی هزینه نمی شود.

این واقعیت تلخ تهدیدی جدی است که سن خودکشی در ایران به طور نسبی کاهش یافته است و تعداد خودکشی‌ها در روستاها به مراتب بیشتر از شهرها است. در دو سال اخیر افزایش مشکلات اقتصادی و از دست دادن توان تحمل در جامعه باعث گسترش چشمگیر انتحار شده است. اگرچه آمار ها در ایران دقیق نیستند و در این حوزه شاهد آمار های متناقش هستیم اما همه انها روند صعودی را بازتاب می دهند.

در تلگرام بخوانید

نمودار زیر آمار رسمی خودکشی در کشور در سال ۱۳۹۶ را نشان می دهد که تقریبا ۵۰۰۰ نفر بوده و به نسبت سال ۱۳۹۵ پنج درصد رشد داشته است.

#آمارخودکشی #خودکشی #دیدگاهنو #علیافشاری #جمهوریاسلامی

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon