روحانی ربوده شده از لبنان همچنان در زندان

سیدمحمدعلی موسوی‌متفی روحانی ۴۷ ساله که در تاریخ ۲۵ آذر ۱۳۹۴ در حومه جنوبی بیروت منطقه تحت حکم گروه حزب‌الله لبنان در محل کسب خود ربوده شد و به مدت ۱۹۵ روز در بدترین شرایط روحی و مکانی تحت بازجویی و حبس انفرادی قرار گرفته بود و پس از آن به سوریه و در نهایت به ایران منتقل شد، همچنان پس از گذشت ۳ سال در زندان اوین محبوس است.

در تلگرام بخوانید

این روحانی منتقد حکومت ایران در زمان بازداشت در لبنان در طبقه منفی دو در یک خانه امن بارها تحت بازجویی قرار گرفت و در طول بازجویی بارها مورد تهدید و اتهامات دورغ و همچنین توهین‌ (ناسزا) بود تا این زندان عقیدتی مجبور به اعتراف دورغین شود. محمدعلی موسوی در بازپرسی‌های صورت گرفته بارها متهم به جاسوسی شد و بازجویان بارها از وی تقاضای «اعتراف ولو به دروغ» را داشتند و به گفته آقای موسوی که در یک نامه از درون زندان اوین به بیرون انتقال داده است، ماموران به او گفته‌اند “ولو به دروغ اقرار کن. ما کمکت خواهیم کرد و به‌عنوان یک قهرمان ملی به کشورت بازمی‌گردانیمت”

این زندانی عقیدتی گفته است: «حتی با فشار بسیار از من می‌خواستند که من خود را در ترور بعضی مزدوران حزب شان و برخی ترور دانشمندان هسته‌ای ایران شریک و همدست مجرمان معرفی کنم و به‌دروغ اقرار نمایم. همچنین بیش از ۳۰ ساعت توسط افسر وزارت اطلاعات ایران مورد تحقیق و بازرسی قرار گرفتم.»

آقای موسوی پس از گذشت نزدیک به ۲۰۰ روز با وجود اعتراضات متعدد نسبت به بازداشت و روند بازجویی غیرقانونی در تاریخ ۶ تیر ۱۳۹۵ توسط اعضای حزب‌الله مجدد به صورت روندی غیرقانونی با یک خط سیر نظامی معروف به عسگری از لبنان به سوریه منتقل و  تحت نظر ماموران حزب بعث سوریه از احزاب نزدیک به جمهوری اسلامی قرار گرفت و همان شب به ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی تحویل داده شد و از فرودگاه دمشق با پرواز هواپیمایی ماهان که به تازگی به دلیل انتقال نیروهای نظامی ایران و افغانستان به سوریه توسط ایالات متحده قرار گرفت، به تهران و زندان اوین منتقل شد.

این روحانی منتقد نظریه ولایت‌فقیه در خارج از فرودگاه در مسیر اتوبان خلیج فارس تحویل حسین مهرنوش، افسر عملیات دادسرای ویژه روحانیت داده شد و وی نیز  این زندانی عقیدتی را به دادسرای ویژه انتقال داد که در همان روز ۷ تیر ۱۳۹۵ به دلیل تعطیلی دادسرا توسط دادیار کشیک آقای زنجانی در دادیاری شعبه ۲ دادسرای ویژه روحانیت تفهیم اتهام و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

در زندان اوین چه گذشت

سیدمحمدعلی موسوی پس از انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین با اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به روح‌الله خمینی، علی‌خامنه‌ای، مراجع تقلید و مقدساتروبرو شد و به مدت ۷۴ روز در این بند امنیتی متعلق به وزارت اطلاعات از تاریخ ۷ تیر ۹۵ تا ۱۹ شهریور ۹۵ تحت بازجویی بود. آقای موسوی در این مدت عمدتا در سلول انفرادی و گاه در سلول گروهی حضور داشت.

آقای موسوی درخصوص بازجوی خود طی ۷۴ روز در نامه‌ خود نوشته بود:« طی این ۷۴ روز بیش از ۵۰ ساعت مورد تحقیق و بازپرسی قرار گرفتم که توسط  فردی معمم صورت می‌پذیرفت. این فرد همان کسی بود که جلوی باند فرودگاه امام خمینی در بدو ورود من به تهران من را تحویل گرفته بود که البته در فرودگاه لباس شخصی بر تن داشت. در طی این تحقیقات مدام  ابراز می‌داشت که “بنده بازپرس نیستم بلکه مددکاری هستم که می‌خواهم شمارا مجدداً احیا کنم و به زندگی سالم و آرام بازگردانم، به شرطی که ما کمال همکاری را بکنی.».

منظور این بازجوی معمم در بند ۲۰۹ زندان اوین درخصوص «همکاری» روند امنیتی در این زندان است که خود این زندانی عقیدتی در این باره نوشته است «همکاری با ایشان و وزارت تابع ایشان یعنی وزارت اطلاعات ایران به این معنا است که در یک مصاحبه تلویزیونی و غیرزنده و ضبط‌ شده‌ی قابل سانسور و دخل و تصرف شرکت کنم و مرجع عالیقدر آیت الله حاج‌ آقا صادق شیرازی را مورد اتهام قرار دهم که در این صورت از امکانات وعده داده شده وزارت مربوطه برخوردار می‌گردیدم.»

موسوی پس از حضور در شعبه ۲ دادگاه ویژه روحانیت توسط قاضی اکبری به ۲ سال حبس به دلیل تبلیغ علیه نظام، یک سال حبس به جهت توهین به روح‌الله خمینی و علی‌خامنه‌ای و همچنین ۶ ماه حبس تعزیری دیگر  روبرو شد که این زندانی بارها این اتهامات را غیرواقعی و مقرضانه دانسته است.

این زندانی عقیدتی پس از انتقال به بند ۳۲۵ زندان اوین که بند ویژه روحانیت است به دلیل نادیده گرفتن دوران حبس خود در لبنان، اقدام به اعتصاب غذا کرد و درخصوص اعتراض‌ش در تاریخ ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ در نامه‌ای نوشت: « مدت ۴۵ روز است که دربند ۳۲۵ ویژه روحانیت محبوس هستم که فی المجموع ۴۱۴ روز از کل این مدت حبس از ابتدای ربوده شدن در بیروت تاکنون می‌گذرد و اکنون مدت ۳ روز است که این‌جانب اعتصاب غذا کرده‌ام و علت اعتصاب این‌جانب اعتراض نسبت به ظلمی است که اکنون به این‌جانب روا می‌شود».

سابقه زندان و اتهامات واهی

سیدمحمدعلی موسوی در سال ۱۳۸۷ به دلیل جا سازی یک سلاح کمری توسط یکی از مهره‌های وزارت اطلاعات به نام سیدمحمدرضا شریفی در منزل‌ش و با وجود تحویل دادن سلاح کمری به دادسرای ناحیه ۷ سیدخندان متهم ردیف دوم، آن پرونده قرار گرفت و در فرایندی از پیش تعیین شده وی از سوی دادگاه ویژه روحانیت محکوم و در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر از سوی قاضی محمدجعفر منتظری به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. اتهام آقای موسوی حمل سلاح گرم بود. آقای موسوی خود در این باره گفته است: «بسیاری از دوستان دوران جبهه و جنگ، مخصوصاً جداشدگان از سپاه، به من ارشاد و تذکر دادند که آن سلاح را در چاه فاضلاب و یا رودخانه ای دور از نظر و دسترس عموم معدوم کن. اما این‌جانب به گمان اینکه در نظام قضایی رژیم سیاسی ایران، بین خائن خناس و خادم امین تفاوت قائل هستند، این سلاح را که به گمانم امانت قانون بود، به دادسرای ناحیه ۷ سیدخندان عودت دادم.»

محمدعلی موسوی در رابطه با نادیده گرفتن ۱۹۵ روز حبس انفرادی در زندان‌ حزب‌الله در شهربیروت می‌گوید:« دادسرای ویژه روحانیت از قبول ۱۹۵ روز حبس انفرادی این‌جانب در بیروت توسط مزدوران حزبی که ذکر شد که امربر رژیم ایران و وزارت اطلاعات آن هستند، طفره می‌رود و می‌گوید اگر سند یا مدرکی دارید ارائه دهید.ثالثا کتاب‌هایی که این‌جانب در زندان حزب مذکور در بیروت در بین وسایل شخصی خودم آوردم و هدفم از انتقال آن ۳ جلد کتاب که عبارت بود از قرآن و مفاتیح و یک کتاب دعا، اثبات حبس در زندان حزب مذکور بود. چراکه روی این کتاب‌ها مهر زندان حزب مذکور موجود می باشد. این کتاب‌ها را از این‌جانب گرفتند و مدعی هستند چون چاپ ایران نیست تا زمان آزاد شدن در نزد ما می ماند.».

آقای موسوی بیش از ۴۰ روز در اعتصاب غذا جهت احقاق حقوق خود بود و به همین دلیل چندین مرتبه جهت تزریق سرم به بهداری زندان اوین منتقل شد و بیش از ۳۵ کلیو کاهش وزن پیدا کرد. این زندانی عقیدتی پس از گذشت ۳ سال همچنان بدون یک روز مرخصی در زندان اوین محبوس است.

در تلگرام بخوانید

پس از آنکه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری‌اسلامی در سخنرانی خود به خطر جریان انحرافی در تشیع اشاره کرد و مخالفان ولایت فقیه را جریان انحرافی شیعه نامید، دستگیری و بازداشت های گسترده ای توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت و روحانیون مخالف علی خامنه‎ای در تهران، قم و چندین شهر دیگر بازداشت شدند. محمدعلی موسوی که در پی این تهدیدها از ایران خارج شده و در لبنان به همراه خانواده‌اش در انتظار رفتن به یکی از کشورهای اروپایی بود توسط نیروهای حزب‌الله ربوده شد. همواره خانواده این روحانی مخالف حکومت ایران از وضعیت سلامت وی ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی او بوده‌اند.

#محمدعلیموسویمتقی #زنداناوین #محمدعلیموسوی #علیخامنهای #دیدگاهنو #جمهوریاسلامی #روحانیمخالف

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon