رییس جمهور اسرائیل را بهتر بشناسیم

مهدی جلالی تهرانی- اکنون یازده‌ ماه است که ریوون ریولین به ریاست جمهوری اسرائیل رسیده‌است.  او از ابتدا قدم‌هایی رادیکال برداشت و چهره‌ی دیگری از اسرائیل را به مردم کشورش و جهان نشان داد.  هنوز سه ماه از ریاست جمهوری وی نگذشته بود که او به عنوان اولین رئیس جمهور اسرائیل در یادبود قتل عام «کفر قاسم» شرکت کرد.  در سال ۱۹۵۶ سربازان اسرائیلی مرزبان ۴۷ عرب اسرائیلی را کشتند.

ریولین از آن پس نیز همواره به عنوان مدافع حقوق فلسطینیان، عرب‌های اسرائیلی، و دیگر اقلیت‌های این کشور ظاهر شد.  او همچنین با نقد سیاست‌های بنیامین نتانیاهو، عملا به چهره‌ی مخالف او تبدیل شده‌است.  اگرچه در اسرائیل رییس‌جمهور در نسبت با نخست‌وزیر قدرتی ندارد.

اما دو روز پیش ریولین بزرگترین قدم خود را برداشت.  او امسال در کنفرانس سالانه هرزلیا که یکی از معتبرترین نشست‌های سیاسی در تقویم اسرائیل است، سخنانی بر زبان راند که به نوشته روزنامه لیبرال هاآرتص واقعیت‌هایی ست که سیاستمداران و افکارعمومی اسرائیل از بیان آن اکراه دارند.

هاآرتص در مقاله‌ای با عنوان «ریوون ریولین ثابت کرده که رئیس‌جمهور اسرائیل واقعی است» نوشت: او یک واقعیت ناراحت‌کننده را در مورد کشوری گفت که او رئیس‌جمهور آن است.  او به مردم‌اش گفت که کشوری که بسیاری خیال می‌کنند در آن زندگی می‌کنند وجود ندارد.

اشاره‌ی ریولین به مسئله‌ی عدم یک‌پارچگی جامعه‌ی اسرائیل و تضادهای میان چهار گروه اصلی در آن است که او آنان را چهار قبیله خواند. این چهار قبیله یهودی‌های سکولار،‌ یهودی‌های صهیونیست مذهبی (آنان همچنین ملی‌ـ‌مذهبی خوانده می‌شوند)، یهودی‌های ارتدوکس افراطی (هردی‌)،‌ و عرب‌ها می‌باشند.  این چهار قبیله در دشمنی با یکدیگر و همچنین تضادهای شدید در درون خود هستند. به نحوی که نمی‌توان جامعه‌ی متشکل از آنان را یک ملت نامید.

رئیس‌جمهور اسرائیل همچنین اشاره کرد که جامعه‌ی اسرائیل واقعی، ملت یهودی نیستند که بنا به سرنوشت نهایی قرار است در سرزمین موعود با هم زنگی کنند.  واقعیتی که سیاستمداران اسرائیلی از اعتراف به آن طفره می‌روند.  او همچنین با هشدار نسبت به شکاف فزاینده میان چهار قبیله در اسرائیل، از مردم این کشور دعوت کرد تا ذهنیت جاافتاده‌ی اقلیت و اکثریت را به دور بیندازند و برای همکاری میان خود تلاش کنند.  در این صورت چهار قبیله به چهار ستون اسرائیل تبدیل خواهند شد.

#اسرائیل #اعراب #ریوونریولین #دیدگاهنو #مهدیجلالیتهرانی

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon