سازمان ملل: هزاران زن و مرد و کودک در طول جنگ سوریه مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند

محققان سازمان ملل پنجشنبه‌ اعلام کردند که نیروهای حکومت سوریه و شبه‌نظامیان متحد آنها، دختران و مردان را در رشته عملیاتی برای مجازات حضور در اجتماعات اپوزیسیون، مورد تجاوز و سوءاستفاده جنسی قرار داده‌اند – اعمالی که در زمره جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می‌روند. بر طبق این گزارش هولناک، آن‌ها فاش‌کرده‌اند که گروه‌های شورشی هم در این جنگ داخلی طولانی، مرتکب جرائم خشونت جنسی و شکنجه شده‌اند، گر چه در مقایسه با دولت، این جرائم “به طور چشم‌گیری کم‌تعدادتر” بوده‌اند.

در تلگرام بخوانید

این گزارش هم‌چنین می‌گوید که شبه نظامیان دولت اسلامی، زنان و دختران را به اتهام زنا سنگ‌ساز کرده است، و برخی دیگر از دختران را به زور به ازدواج واداشته و مردان هم‌جنس‌گرا را مورد مجازات قرار داده است. پائولو پینیرو سرپرست کمیسیون تحقیق سازمان ملل در یک پنل گفت‌وگو بیان کرد: “این فوق‌العاده منزجرکننده است که خشونت‌های بی‌رحمانه‌ی جنسی در سوریه برای هفت سال بوسیله‌ی اغلب طرف‌های درگیر انجام می‌شود.”

این گزارش که مبتنی بر ۴۵۴ مصاحبه با بازماندگان، خویشاوندان، شاهدان، جداشدگان از حکومت و کارکنان بخش پزشکی است، در حالی منتشر می‌شود که سوریه وارد هشتمین سال جنگ خود می‌شود. توصیه این گزارش برای شورای امنیت سازمان ملل این است که این یافته‌ها برای پیگرد مجرمین به دیوان کیفری بین‌المللی ارائه شوند.

کارن ابوزید، یک عضو آمریکایی این کمیسیون، در این پنل گفت که این موارد مستند شده تنها “نوک کوه یخ” هستند. بنا به این گزارش، نیروهای دولتی سوریه، غیرنظامیان را در طول تفتیش خانه‌ها و عملیات زمینی در اولین مراحل جنگ، و بعدها در ایستگاه‌های ایست و بازرسی و مکان‌های حبس، مورد تجاوز قرار داده‌اند. در بین موارد مستند شده کم‌سال‌ترین قربانی دختری نه ساله است.

محققان جنایات جنگی سازمان ملل می‌گویند: “تجاوز به زنان و دختران در ۲۰ شعبه‌ی از ادارات دولتی و اطلاعات نظامی حکومت سوریه، و تجاوز به مردان و پسران، در ۱۵ شعبه از ادارات ثبت شده.” کارشناسان مستقل که لیست‌های محرمانه‌ی نام متهمان را از سال ۲۰۱۱ گردآوری کرده‌اند، هنوز اسم متهمی را فاش نکرده‌اند، اما گفته‌اند که موارد “پرشماری” از تجاوزات به‌وسیله‌ی افسران عالی‌رتبه نظام انجام گرفته است.

شرم، طرد، خودکشی

این گزارش می‌گوید: “خشونت جنسی علیه مردان برای گرفتن اعتراف، کسب اطلاعات و مجازات و هم‌چنین برای مرعوب ساختن مخالفین نظام به کار برده می‌شود.” طبق این گزارش، قربانیان مبتلا به شرم‌ساری، افسردگی، عدم کنترل بر دفع، ناتوانی جنسی، سقط جنین، و طرد از سوی خانواده‌هایشان شده‌اند.

ابوزید میگوید: “برخی مصاحبه‌شوندگان گفته‌اند برای یک دختر این‌که مورد تجاوز قرار بگیرد بدتر از این است که کشته شود.” او ادامه داد: “تعدادی از زنان و دختران به دلیل توهین‌های خانواده و اجتماع‌شان دست به خودکشی زده‌اند.” ابوزید افزود که تجاوز به مردان و پسران موضوعی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود ولی با این‌حال آثار ویران‌گری دارد. “این یک جنایت نفرت‌انگیز است، ما بخوبی آگاهیم که چقدر چنین چیزی برای زنان بد است، چیزی که کمتر به آن تپجه داریم این است که تجاوز همان‌قدر هم برای قربانیان مردان بد است.”

او ادامه می‌دهد: “قربانیان را مجبور به آمیزش جنسی با یکدیگر یا با دیگر بستگان‌شان می‌کرند. آنان از تجربه‌هایشان صحبت میکنند در از دست‌دادن مردانگی، و از دست‌دادن قوای جنسی‌. آن‌ها مورد تجاوز دست‌جمعی، یا تجاوز با اشیاء قرار گرفته‌اند و عواقب دردناکی چون بیماری و عدم کنترل بر دفع را تجربه کرده‌اند.”

در مقابل، محققان «هیچ شاهدی دال بر اعمال سیستماتیک» چنین خشونت جنسی از سوی گروه‌های مسلح مخالف دولت نیافتند، گرچه چند مورد از این دست حوادث در حملات انتقامی یا قومیتی گزارش شده است. آن‌ها اتهاماتی را ثبت کرده‌ا‌ند که متوجه گروه‌های افراطی و تروریستی است، مبنی بر اعمال “مجازات‌های قرون وسطایی بر مردان متهم به هم‌جنس‌گرایی”، شامل پرت‌ کردن قربانیان از بالای ساختمان‌های بلند.

هنی مگالی، یکی از کمیسیونرهای سازمان ملل گفت: ” در مورد دولت اسلامی (داعش)، ما گزارش‌هایی را ثبت کرده‌ایم مبنی بر سنگ‌سار زنان به خاطر زنا؛ دستگیری یا ضرب و شتم زنان حتی باردار بابت نافرمانی‌های جزئی مربوط به پوشش اجباری؛ و همچنین بازرسی‌های زوری که برای بررسی بکارت انجام می‌شده است.”

منبع: رویترز

در تلگرام بخوانید

#جنایتجنگیبشاراسد #سوریه #تجاوزجنسی #کشتارغیرنظامیان #بشاراسد #دیدگاهنو #خامنهای #استفانینبی #قاسمسلیمانی

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon