سرکوب دانشجویان با احکام حبس طولانی مدت

دی ماه سال گذشته، دانشجویان بسیاری از دانشگاه های تهران و شهرهای دیگر همراه و هم دوش اعتراضات سراسری مردم در ایران بودند. ویدیوها و تصاویر منتشر شده از تجمعات نشان از فعالیت گسترده دانشجویان در سطح کشور می دهد. دانشجویانی که در روزهای سرکوب مردم، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و حال پس از محاکمه، تعدادی از آنان با احکام سنگین حبس روبرو شده اند. هرچند منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری وقت دولت حسن روحانی در همان روزها مدعی شد «اتهامات دانشجویان حتی اگر «قضایی» هم باشد٬ باید در دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد» دانشجویان از گزند دستگاه قضایی به دور نمانده و تعدادی از آنان با احکام سنگین حبس طولانی مدت روبرو شده اند.

در تلگرام بخوانید

منابع مختلف آمار دانشجویان بازداشت شده در دانشگاه های مختلف کشور را که در جریان اعتراضات سراسری دی ماه بازداشت شده اند، حدودا ۱۳۰ نفر گزارش کرده بودند با این وجود بعضی از منابع این آمار را کمتر از رقم واقعی دانسته و معتقد بودند نزدیک به ۱۵۰ دانشجو در جریان بازداشت دانشجویان فعال در اعتراضات سراسری، بازداشت شده اند. دستگاه قضایی خبر از آزادی ۹۰ درصد آنان داد و در این میان دانشجویان فعال دانشگاه های تهران و چند شهر دیگر صرفا به دلیل دخالت نهادهای امنیتی و قضایی بدون دلیل امنیتی در بازداشتگاه نگهداری شدند.

محمود صادقی نماینده راهیافته به مجلس شورای اسلامی نیز خبر از تشکیل پرونده قضایی برای ۵۰ دانشجو خبر داد که از سوی وزارت اطلاعات تنظیم شده است، همچنین مقامات قضایی از تشکیل پرونده قضایی برای ۴۱ دانشجوی دانشگاه تهران نیز داده بودند. محمود صادقی در تاریخ ۱۱ اسفند ۹۶ اتهام دانشجویان بازداشتی را « تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» عنوان کرد و تاکید کرد جز چند مورد، مسئولیت اکثریت پرونده ها با وزارت اطلاعات بوده است.

اعتراض به بازداشت دانشجویان معترض موجب شد تا بیش از ۱۵۰۰ دانشجوی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران  در بیانیه‌ای اعتراضی اعلام کنند که نسبت به صدور احکام قضایی و تشکیل پرونده‌هایی که منجر به «هرگونه گرفتاری و محرومیت و حبس» برای دانشجویان بازداشت‌شده شود، «حساس» خواهد ماند. حساسیت دانشجویان به اعلام احکام از همان روزها تا به امروز مانده است و در کنار دانشجویان بیش از ۵۰ تن از استادان ایرانی دانشگاه‌های خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای، به بازداشت ده‌ها دانشجو اعتراض کرده و خواستار آزادی بی‌قید و شرط آنها شده بودند.

پرونده‌سازی علیه دانشجویان معترض که طی چهل سال گذشته بارها تکرار شده است، نشان میدهد که حاکمیت همچنان از دانشجویان احساس خطر میکند. با فشار رسانه های جمعی و اعتراضات گسترده دانشگاهیان، دانشجویان بازداشتی هر کدام با قرار وثیقه از بازداشتگاه آزاد شدند، اما حکم قضایی صادر شده طی روزهای اخیر اعتراض آنان را مجدد، ایجاد کرده است.

سینا عمران و علی مظفری از فعالان دانشجویی دانشگاه تهران در میان دانشجویان، بیشتر حکم حبس را دریافت کرده اند. این دو دانشجو از سوی دادگاه انقلاب تهران به هشت سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج ازا کشور، محرومیت از هرگونه فعالیت سیاسی و ممنوعیت حضور در فضای مجازی محکوم شده اند. احکامی که شوک بزرگی به در فضای مجازی ایجاد کرد و اعتراضات گسترده ای علیه دستگاه قضایی ایجاد نمود.

اعتراض به حکم زندان طولانی مدت ۵ تن از دانشجویان معترض در دی ماه سال گذشته، منجر شد تا دانشجویان چندین دانشگاه ضمن تحصن، اعتراض خود را به احکام ناعادلانی مطرح کنند. لیلا حسن زاده، محسن حق شناس و سینا ربیعی نیز از دیگر دانشجویان دانشگاه تهران هستند که هر کدام به ترتیب با شش سال، دو سال و یکسال حبس تعزیری روبرو شده اند. لیلا حسن زاده که مدت طولانی نیز در بازداشتگاه به سر می برد دانشجوی رشته انسان شناسی دانشگاه تهران است که ضمن شش سال حبس تعزیری به دو سال ممنوعیت خروج از کشور نیز محکوم شده است. محسن حق شناس، دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران است که در زمان اعتراضات دی ماه بازداشت شد و به دو سال حبس تعزیری روبرو شده است.

سینا ربیعی دیگر دانشجوی محکوم به زندان است که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تحصیل می کند. ربیعی به یک سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت خروج از کشور روبرو  شده است. دانشجویان محکوم به زندان در دادگاه انقلاب تهران به اتهامات « تبلیغ علیه نظام» و « اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظام و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» محکوم شده اند.

به گفته یک منبع مطلع؛ پس از اعلام حکم دانشجویان بازداشت شده، مجدد دادگاه انقلاب تهران اقدام به احضار تعدادی از دانشجویان کرده است. به گفته این منبع مطلع تاکنون سه تن از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران حکم گرفته اند و همچنان حکم هشت دانشجوی دیگر که پرونده قضایی دارند، صادر نشده است. صدور احکام سنگین منجر شد تا دانشجویان دانشگاه تهران طی چند روز اعتراض خود را نسبت به احکام قوه قضائیه ابراز کنند و برخی از اساتید دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز به همراهی در این تحصن حضور داشته باشند. اساتید دانشگاه در روز ۲۸ خرداد ماه در سالن اجتماع این دانشگاه حضور پیدا کردند. اساتید و دانشجویان از طیف های مختلف این دانشگاه عنوان شده است.

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران همچنین در اعتراض به صدور حکم های زندان برای تعدادی از دانشجویان از شرکت در امتحانات خودداری کرده اند. در همین رابطه محمد کاظم پرهیزکار دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت که دانشجویان معترض اعلام کرده‌اند تا مقامات وزارت علوم و دیگر نهادها به اعتراض‌شان پاسخ ندهند در امتحانات شرکت نخواهند کرد. دانشجویان همچنین همزمان با تشیع جنازه محمدامین قانعی راد، جامعه شناس، به حکم زندان دانشجویان اعتراض خود را نشان دادند. همچنین فاطمه سعیدی نماینده تهران در مجلس در صفحه توئیتر خود نوشت: «از مسئولان مربوطه قول گرفته بودیم برای دانشجویان بازداشتی پرونده‌سازی نشود اما بدعهدی کردند. وزیران اطلاعات و دادگستری باید پاسخگو باشند».

محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز خواهان تجدید نظر قوه قضائیه درخصوص احکام دانشجویان شد و خطاب به دستگاه قضایی گفت «رأفت خاصی در برخورد با دانشجویان داشته باشد». شهیندخت مولاوردی، دستیار حسن روحانی در امور حقوق شهروندی نیز خبر از پیگیری دولت در مورد احکام طولانی مدت حبس دانشجویان داده است با این حال تاکنون هیچ واکنشی از سوی حسن روحانی درخصوص احکام طولانی مدت مطرح نشده است.

با وجود شعارها و سخنرانی مقامات جمهوری اسلامی در مورد «فضای باز دانشگاه» ها و همچنین برچیدن «فضای امنیتی» از دانشگاه ها همچنان شرایط برای دانشجویان در ایران به شدت امنیتی مانده است. شعارهای حسن روحانی در انتخابات سال ۹۲ در این خصوص بارها مورد انتقاد قرار گرفته و منتقدان از وعده های دروغین حسن روحانی سخن گفته اند. به گفته فعالان دانشجویی، سرکوب دانشجویان همچون همیشه وجود داشته و شکل گیری موج جدیدی از «سه ستاره دار» شدن دانشجویان قوت گرفته است.

در تلگرام بخوانید

#حقوقبشر #دانشجویان #دیدگاهنو #مرتضیاسماعیلپور

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon