«سلطان سکه» اعدام شد

خبرگزاری میزان متعلق به قوه قضاییه به نقل از دادستانی تهران خبر از اعدام وحید مظلومین معروف به «سلطان سکه» و محمداسماعیل قاسمی از فعالان فروش ارز و سکه در صبح روز چهارشنبه ۲۳ آبان ۹۷ داده است.

براساس اطلاعیه دادستانی تهران این دو فرد متهم به «افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه» بودند که این حکم به تایید دیوان عالی جمهوری اسلامی نیز رسیده و صبح امروز حکم اعدام اجرا شد.

وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی در تیرماه امسال به دلیل خرید و فروش کلان سکه طلا بازداشت و اعلام شد این فرد «اقدام به احتکار سکه و ارز» کرده است. منابع پلیس گفته بودند وحید مظلومین دو تن سکه، نزدیک به ۲۵۰ هزار عدد سکه را احتکار کرده تا با گران شدن قیمت ارز و سکه با سود بیشتری فروش کنند.

رسانه‌ها به دلیل داشتن دو تن سکه طلا از سوی وحید مظلومین او را «سلطان سکه» معرفی کرده‌اند. آقای مظلومین در صنف سکه و طلا فعالیت می‌کرد.

در گزارش خبرگزاری میزان، اعدام دو فعال اقتصادی را به دلیل عضویت و مدیریت آنان در یک «شبکه» خرید و فروش سکه و ارز متهم کرده است با این حال در این گزارش اشاره شده است که اسناد و مدارک مرتبط با مدیریت شبکه خاص توسط فرزند آقای مظلومین از بین رفته است.

پس از انتشار خبر اعدام مظلومین و قاسمی کاربران فضای مجازی نسبت به این خبر واکنش نشان دادند.

میناورشوچی از کاربران توییتر به اقتصاد بیمار دولتی اشاره کرده و می نویسد: اعدام سلطان سکه یک چرخه اشتباه در تصمیمگیری است. هرکسی میتواند تمام سرمایه خود را تبدیل به ارز و سکه کرده و وارد این بازارها شود. مشکل ,اقتصاد بیمار دولتی و منافع گروه هاست.

اعدام #سلطان_سکه یک چرخه اشتباه در تصمیمگیری است. هرکسی میتواند تمام سرمایه خود را تبدیل به ارز و سکه کرده و وارد این بازارها شود. مشکل ,اقتصاد بیمار دولتی و منافع گروه هاست.#فسادسیستماتیک#اقتصادامنیتی — 🇮🇷مینا ورشوچی (@teriboun1) November 14, 2018

امیر ابتهاج از فعالان توییتر در این رابطه به سرعت محاکمه و ایجاد فضای ترس در جامعه با گرفتن «زهرچشم» اشاره کرده و می گوید: وحید مظلومین (سلطان سکه) و همدستش محمد سالم، صبح امروز اعدام شدند. سرعت محاکمه و اجرای حکم نشون میده که قصد حکومت، زهرچشم گرفتن از بقیه‌ست‌. اما چرا باید این زهرچشم گرفتن به قیمت از دست رفتن جان دو نفر تموم بشه؟ و این سوالی‌ست که باید همچنان پرسید: چرا اعدام؟!

وحید مظلومین (سلطان سکه) و همدستش محمد سالم، صبح امروز #اعدام شدند. سرعت محاکمه و اجرای حکم نشون میده که قصد حکومت، زهرچشم گرفتن از بقیه‌ست‌. اما چرا باید این زهرچشم گرفتن به قیمت از دست رفتن جان دو نفر تموم بشه؟ و این سوالی‌ست که باید همچنان پرسید: چرا اعدام؟! — amir ebtehaj (@amirebtehaj) November 14, 2018

پرنسس از کاربران با نام مستعار در توییتر نیز به شرایط فعلی اقتصاد کشور اشاره کرده و ضمن اشاره به بی‌فایده بودن اعدام می نویسد: کاش یکی از مسوولین بیاد جواب بده٬ الان این مفسدین اقتصادی که گشتین پیدا کردین و اعدام کردین؛ با اعدام اینا چی ارزون شده؟ سلطان سکه رو اعدام کردین قیمت سکه اومد پایین؟ برای کسایی که به ارز دولتی گوشی وارد کرده بودن حکم اعدام نوشتین٬ گوشی ارزون شد؟ دقیقا چه مشکلی رو حل کردین؟

کاش یکی از مسوولین بیاد جواب بده٬ الان این مفسدین اقتصادی که گشتین پیدا کردین و اعدام کردین؛ با اعدام اینا چی ارزون شده؟ سلطان سکه رو اعدام کردین قیمت سکه اومد پایین؟ برای کسایی که به ارز دولتی گوشی وارد کرده بودن حکم اعدام نوشتین٬ گوشی ارزون شد؟ دقیقا چه مشکلی رو حل کردین؟ — پرنسس گيس بريده (@mahlagha_hs) November 14, 2018

«عجیب‌زاده» از کابران نام آشنای توییتر نیز با اشاره به چهره‌های رانت‌خوار در دولت می نویسد: سلطان سکه اعدام شد ولی ویژه‌خوارانی مانند حسین فریدون و مهدی جهانگیری و عباس آخوندی و نعمت‌زاده و شریعتمداری و… که هم‌اینک در قدرت سهیمند و در وضعیت اقتصادی کنونی دخالت دارند، آزادند و تحت حمایت نظام به فعالیت اقتصادی مشغولند. مبارزهٔ اینچنینی با فساد، نمایش یک رهبر لایشعر است.

سلطان سکه اعدام شد ولی ویژه‌خوارانی مانند حسین فریدون و مهدی جهانگیری و عباس آخوندی و نعمت‌زاده و شریعتمداری و… که هم‌اینک در قدرت سهیمند و در وضعیت اقتصادی کنونی دخالت دارند، آزادند و تحت حمایت نظام به فعالیت اقتصادی مشغولند. مبارزهٔ اینچنینی با فساد، نمایش یک رهبر لایشعر است. — عجیب زاده (@ajibzade) November 14, 2018

«جان لاک» دیگر کاربر شناخته شده توییتر با اشاره به شخصیت‌های غیرواقعی فعالان یقه‌سفید می‌گوید: کسانی که در اقتصاد ایران فعالیت دارند میدانند که یقه سفیدها با اسم خودشان فعالیت نمیکنند و در اولین قدم پولشویی با ساخت یک شخصیت جعلی، پادوهایشان را جلو میفرستند.امروز دونفر از آن پادوها اعدام شدند. پ.ن: وضع بازار سکه، همان است که بود #نه_به_اعدام #سلطان_سکه

کسانی که در اقتصاد ایران فعالیت دارند میدانند که یقه سفیدها با اسم خودشان فعالیت نمیکنند و در اولین قدم پولشویی با ساخت یک شخصیت جعلی، پادوهایشان را جلو میفرستند.امروز دونفر از آن پادوها اعدام شدند. پ.ن: وضع بازار سکه، همان است که بود #نه_به_اعدام #سلطان_سکه — john luck🏳️ (@john_lucckk) November 14, 2018

واکنش به اعدام وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی در فضای توییتر با محوریت مخالفت با اعدام طی ساعات اخیر افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

حکومت جمهوری اسلامی طی سالهای اخیر با احکام اعدام تعدادی از فعالان اقتصادی را اعدام کرده است و از سویی دیگر مقامات این حکومت با وجود اختلاس از اموال عمومی در کشورهای دیگر از جمله کانادا بدون هیچ مشکل زندگی می‌کنند.

#اعدام #دیدگاهنو #سلطانسکه #وحیدمظلومین

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon