صالحی و چوب و پیاز خدمت به سلطان ولایی

حمله عده ای از راهیپمایی کنندگان روز قدس به سید علی اکبر صالحی وابراز سخنان توهین آمیز و متهم کردن وی به ” وطن فروشی” و ” خیانت” جدا از موقعیت دشوار رئیس سازمان انرژی اتمی سیاست دوگانه خامنه ای را روشن می سازد. تردیدی وجود ندارد که این جمع افراد عادی خشمگین از برجام نبودند، بلکه محفلی سازمان یافته از بخش مسلط قدرت هستند که بدون نگرانی از تبعات قضایی و امنیتی غوغا سالاری می کنند. گروه های فشار نقش مهمی در اداره کشور و حکمرانی در ادوار مختلف حیات جمهوری اسلامی داشته و یکی از ابزار های اصلی دولت سایه هستند.

در تلگرام بخوانید

بدینترتیب غلط نیست اگر گفته شود خامنه ای مزد زحمات صالحی در پیگیری تصمیم ناگزیر وی درشکل گیری مصالحه هسته ای و اجرایی کردن ” نرمش قهرمانانه” را پس داد. در عین حال ممکن است این حمله رمزی باشد برای عملی شدن انتظاری که صالحی تا کنون به آن عمل نکرده است.از همان ابتدا معلوم بود مشابه مذاکرات با تروئیکای اروپا در زمان دولت خاتمی، مذاکره کنندگان بعد از اینکه نیاز به آنها به پایان رسید و یا توافقات توجیه شان را از دست دادند، حملات پایگاه اجتماعی نهاد ولایت فقیه علیه آنها شدت بیشتری بگیرد .اکنون نیز صالحی و چه بسا جواد ظریف و عباس عراقچی در آینده چنین شوند. تجربه حسین موسویان که مدتی را به اتهام جاسوسی در زندان نظام گذراند و بعد از تبرئه به امریکا رفت و در چارچوب دیپلماسی عمومی به ترویج گری برای سیاست خارجی جمهوری اسلامی روی اورده، روشنگر است.

اما صالحی خود نیز در این مسیر مقصر است. ویژگی های شخصیتی، جایگاه خانوادگی و دانش و موقعیت علمی وی بگونه ای است تناسبی با نظام و بحصوص بخش مسلط قدرت ندارد. البته وی در تصمیم گیری ها نقشی ندارد و بر اساس برخی گزارش های غیر رسمی او بازیچه نیروهایی است که دستگاه امنیتی کنارش قرار داده اند. مشاورینی که بدلایل امنیتی هرگز او را رها نکرده و در زمانی که اولین بار بعد از روی کار آمدن اصول گرایان تندرو در دولت احمدی نژاد به با ریاست فریدون عباسی دوانی بر سازمان انرژی اتمی، به وزارت امور خارجه رفت نیز همراه او بوده و با بازگشت مجدد به سازمان در ریاست جمهوری روحانی دوباره با او به سازمان امده و علاوه بر پست معاونت و مشاور عالیه در سیاست های کلان و اصلی سارمان بشدت تاثیر گذار بوده اند.

البته تصدی پست وزارت امور خارجه در دوران آخر دولت محمود احمدی نژاد و بخصوص بعد از برخورد نامتعارفی که با سلفش منوچهر متکی صورت گرفت، و بیان اظهاراتی در خدمت قدرت خودکامه بویژه تاکید بر نبود زندانی سیاسی در ایران باعث شد تا وجهه اش آسیب جدی ببیند. اگرچه بر اساس برخی اخبار تایید نشده در آن زمان نیز تلویحاً نظر مشاوران امنیتی اش را ابراز کرد. این موضع گیری ها و عملکردش باعث شد تا این تلقی از وی بوجود بیاید که اصطلاحاً نون را به نرخ روز می خورد. در دوره دولت روحانی نیز صالحی اگرچه مواضع بهتری را اتخاذ کرد اما سمت گیری هایش نوساناتی داشت که کماکان وابستگی و تسلیم وی در برابررهبری و استبداد دینی را بازتاب می داد.

صالحی نمونه خاص و منحصر بفردی نیست. بلکه در تاریخ معاصر ایران کم نبوده اند تکنوکرات ها و متخصصانی که چون او در فضایی مسئولیت بر عهده گرفته اند که تناسبی با الزامات تخصصی ، شان علمی واتیک نداشته است. در تاریخ معاصر ایران فرجام خوبی چه از منظر قدرت وچه مردم برای فن سالارانی که در خدمت ساخت مطلقه قدرت و خودکامگان قرار گرفته اند، عمدتا مشاهده نشده است. عملکرد کلی صالحی مثبت نیست اما اگر با مدیریت عباسی و حضور نیرو های تندرو در مدیریت کلان سازمان انرژی اتمی مقایسه شود، مزیت هایی نه چندان پردامنه و ناپایدار قابل مشاهده است که تا حدی این سازمان را از آسیب های برخورد های غیر کارشناسی حفظ کرده است.

کسانی که نادانسته و یا دانسته سازمان دهی شده بودند تا علیه وی شعار های موهن سر بدهند نمی توانند با هیاهو و جنجال خدشه ای بر این واقعیت وارد کنند که بزرگ ترین خائن به ایران و میهن مستبد ولایی خامنه ای و تند روهایی هستند که برای دهه ها ایران و ایرانی را گروگان تحجر، ستیزه جویی وتوهم بازسازی خلافت اسلامی در قرائت شیعی کرده اند. امروز نیز آنها اگر در ادعای خود صادق هستند به جای صالحی و ظریف که نقش های اجرایی و دسته چندم را بر عهده داشتند، گریبان رهبر ولایی شان را بگیرند که چرا به آنها اجازه داد معاهده ای خفت بار به زعم آنها را با شیطان بزرگ امضا کنند و امروز علی رغم خروج دولت آمریکا از برجام دستور ترک ایران و بازگشت فعالیت های هسته ای به سطح پیشا برجام را نمی دهد.

در پایان این شعر سعدی در توصیف وضعیت امثال صالحی روشنگر است:

به دست آهن تفته کردن خمیر به از دست بر سینه پیش امیر

عمر گرانمایه در این صرف شد تا چه خورم صیف و چه پوشم شتا

ای شکم خیره به تایی بساز تا نکنی پشت به خدمت دو تا

در تلگرام بخوانید

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon