طرحی بسیار خطرناک در مجلس

دیروز در بخشی از مطلبی که درباره نمایندگان فهرست امید نوشتم به طرح «افزایش کارآمدی دستگاههای فرهنگی و اجرایی در گسترش اخلاقی عمومی» اشاره کردم. برخی از خوانندگان کانال درخواست کردند درباره این طرح توضیح بیشتری بدهم:این طرح که ۲۷ماده دارد شاید یکی از عجیب‌ترین و خطرناک‌ترین طرح‌های یکی دو دهه اخیر مجالس قانون‌گذاری کشور باشد. ۵۲نماینده مجلس نیز آن را امضا کرده‌اند که چهار نفر از آنها یعنی مصطفی کواکبیان، احمد مازنی، محمدجواد فتحی و غلامرضا حیدری، نمایندگان اصلاح‌طلب تهران هستند.

در تلگرام بخوانید

تفکیک جنسیتی سواحل کشور: طبق ماده۱۹ این طرح، شهرداری‌های شهرهای ساحلی کشور مکلف خواهند بود پروژه‌های سالم‌سازی محیط سواحل دریا را گسترش دهند به گونه‌ای که سواحل دریایی کشور به سه بخش بانوان، آقایان و خانوادگی تفکیک گردد!

طرحی برای سانسور: طبق ماده۸ این طرح، وزارت ارشاد مکلف خواهد شد صرفاً به فیلم‌های سینمایی مجوز تولید و نمایش بدهد که نقش‌ها، شخصیت‌ها و قهرمانان مثبت فیلم رفتارها و گفتارهای مغایر با اخلاق و عفت عمومی نداشته باشند. همچنین اگر اختلاف زیادی بین فیلمنامه مصوب و محصول نهایی وجود داشته باشد فیلم مذکور مجوز پخش نخواهد گرفت. اهالی فن به خوبی می‌دانند که چنین طرحی تا چه اندازه با هنر، ادبیات و سینما در تعارض است و توضیح اضافه‌ای لازم نیست.

سهمیه اجباری برای استخدام روحانیون در مدارس: طبق ماده۱۳ این طرح، آموزش و پرورش مکلف خواهد بود سالانه ۱۰درصد از مربیان پرورشی و دروس دینی و معارف را حتما از بین طلاب استخدام کند.

ایجاد اینترانت داخلی: طبق ماده۱۶ این طرح، وزارت ارتباطات مکلف خواهد بود به راه‌اندازه شبکه ملی اطلاعات زیرنظر شورای عالی فضای مجازی سرعت ببخشد و «اینترنت و نرم‌افزارهای متناسب با خانواده و کودک و نوجوان» ایجاد کند. البته من نمی‌دانم «ایجاد اینترنت» یعنی چه اما اگر منظور ایجاد یک شبکه جایگزین اینترنت است خدا به همه ما رحم کند.

اجباری شدن پارک بانوان: طبق ماده۱۸ این طرح، شهرداری‌های کشور موظف خواهند شد حداقل ۱۵درصد از پارک‌ها و مراکز تفریحی موجود کشور را به پارک و مرکز تفریحی مخصوص بانوان تبدیل کنند و ۱۵درصد پارک‌هایی که از این به بعد ساخته می‌شوند نیز مخصوص بانوان باشد.

قانونی کردن ممنوع‌الکاری: طبق ماده۱۱ این طرح اگر عوامل یک فیلم مثل بازیگران، تهیه‌کننده یا کارگردان در سطح جامعه یا جشنواره‌های داخلی و خارجی یا حتی شبکه‌های اجتماعی اعمال خلاف اخلاق (طبق گفته نمایندگان یعنی روابط غیراخلاقی، کشف حجاب، مصرف مشروب یا مواد مخدر و…) انجام بدهند و برای آن محکوم شوند علاوه بر مجازات قانونی، ۲سال نیز ممنوع‌الکار شوند و آثاری که در آن حضور داشته‌اند هم مجوز نمایش نخواهد گرفت.

لازم است همه ما نسبت به این طرح که یک ماه قبل، با قید یک فوریت در مجلس اعلام وصول شده حساس باشیم و اجازه ندهیم این نمایندگان به راحتی این طرح را تصویب و تبدیل به قانون کنند.

از کانال تلگرامی محمد مساعد، روزنامه‌نگار!

#ممنوعالکار #فیلمسینمایی #طرحمجلس #جامعهمدنی #مجلس #محمدمساعد #جمهوریاسلامی #اجتماعوسیاست

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon