ظریف: ما نگفته‌ایم که اسرائیل را نابود می‌کنیم

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، تکذیب کرده که کسی در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران اصولا گفته باشد که (ما) «اسرائیل را نابود می‌کنیم». به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی در مصاحبه با هفته‌نامه لوپوئن نسبت دادن این گفته به آیت الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی یا محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری پیشین ایران، را نیز رد کرده است. بر اساس ترجمه‌ای که ایسنا شنبه اول دی از گفت‌وگوی وزیر خارجه ایران با این نشریه فرانسوی منتشر کرده، آقای ظریف افزوده که آیت الله خمینی گفته بود «اسرائیل از صفحه روزگار محو خواهد شد… [یعنی] اسرائیل با این سیاست‌هایی که دنبال می‌کند به این سرنوشت مبتلا خواهد شد… نه این که می‌خواهد آن را نابود کند.» وی سپس گفته که محمود احمدی‌نژاد هم سخنان آقای خمینی را به همان شکل تکرار کرده است.

در تلگرام بخوانید

گزارشگر هفته‌نامه لوپوئن هنگام پرسشی در مورد نگرانی‌های فرانسه و جامعه جهانی از موشک‌های دوربرد ایران، به وزیر خارجه جمهوری اسلامی یادآور شده که عربستان و امارات که فرانسه هم به آنها هواپیماهای پیشرفته می‌فروشد، «برای نابودی اسرائیل فراخوان نمی‌دهند». این گزارشگر از آقای ظریف پرسیده است مگر «روی برخی از موشک‌های شما شعار “مرگ بر اسرائیل” نوشته نشده است؟» وزیر خارجه ایران در پاسخ گفته است: «آقای نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به نیروگاه هسته ای “دیمونا” رفته بود، یعنی جایی که تسلیحات هسته‌ای ساخته می‌شود و در آنجا اعلام کرد که ایران را نابود خواهد کرد. وی نگفت که “کشور ما باید نابود شود” بلکه گفت “کشور ما را نابود خواهد کرد”. چرا آقای (امانوئل) ماکرون (رییس جمهوری فرانسه) به این موضوع واکنشی نشان نداد؟ چرا هیچ‌کس در فرانسه در باره این سخنان بپا نخاست؟»

محمد جواد ظریف افزوده «اما در باره آنچه که به ما مربوط می‌شود، ما چه موقع گفتیم که اسرائیل را نابود می‌کنیم؟ فقط یک نفر را پیدا کنید و به ما نشان دهید که این حرف را زده باشد. هیچ کس چنین حرفی نزده است». ادعای وزیر خارجه ایران در حالی است که جمهوری اسلامی ایران از آغاز روی کار آمدن، اسرائیل را غیرمشروع نامید و شعار «مرگ بر اسرائیل» را سرداد که بعد از حدود چهل سال، کماکان در آیین‌های حکومتی و سخنرانی‌های رهبر و مقامات نظام و «روز قدس» تکرارمی‌شود، و همزمان از حزب‌الله، حماس، جهاد اسلامی فلسطین و گروه‌های متعدد دیگر در ضربه زدن آنها به اسرائیل حمایت عملی می‌کند.آیت الله خمینی گفته بود که «اسرائیل یک غده سرطانی است و باید از روی زمین محو شود».

#اسرائیل #جمهوریاسلامی #جوادظریف #دیدگاهنو

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon