فرد مطلع از ترور احمدی‌روشن، دانشمند هسته‌ای ایران به آمریکا منتقل شد

دیلی میل و ساندی اکسپرس به نقل از مقامات اطلاعاتی در بریتانیا خبر از انتقال فرد مطلع از ترور مصطفی احمدی‌روشن و راننده وی رضا قشقایی، به مکانی امن داده‌اند. دو روزنامه بریتانیایی اعلام کرد این فرد ۴۷ ساله که احتمالا تکنسین و مهندس در سازمان انرژی هسته‌ای بوده است، در قتل دانشمند هسته‌ای مشارکت کرده و به دلیل بیم از «مقامات امنیتی در ایران» چهار ماه پیش ابتدا به ترکیه و سپس به فرانسه و پس از آن به بریتانیا متواری شده است و پس از بررسی نهادهای امنیتی این فرد هم‌اکنون به ایالات متحده آمریکا منتقل شده است.

در تلگرام بخوانید

آنطور که از گزارشات منتشر شده در این دو روزنامه می‌توان برداشت کرد این فرد در قتل احمدی‌روشن دخیل بوده است و جهت انتقال وی به خارج از کشور دستگاه‌های امنیتی و جاسوسی اسرائیل، بریتانیا و آمریکا مشارکت کرده‌اند. احمدی‌روشن در تاریخ ۲۱ دی ۱۳۹۰ در میدان کتابی تهران ترور شد. این ترور توسط یک موتورسوار با بمب مغناطیسی به اتومبیل وی صورت گرفت است. آنچه در این گزارش آمده است نشان می‌دهد که فرد متواری به همراه شماری از پناهجویان در شب سال نو ۲۰۱۹ با قایق بادی وارد بریتانیا شد و وزیر کشور بریتانیا، ساجد جاوید شخصا پیگیر وضعیت پناهجویانی شد که امروز خبر حضور این فرد مرتبط با ترور احمدی‌روشن مشخص شده است. در روزهای پایانی سال ۲۰۱۸ و در شب آغاز سال ۲۰۱۹ ورود ده‌ها تن از پناهجویان ایرانی با قایق بادی از آبراه مانش به خاک بریتانیا در صدر گزارش‌های اروپا قرار گرفت. در قایق حامل پناهجویان ۱۲ ایرانی حضور داشت.

گفته می‌شود پس از حضور این فرد در بریتانیا دستگاه‌های امنیتی از جمله ام‌آی۶ و سی‌آی‌ای با او گفتگو کرده‌اند. پس از انتشار این خبر تاکنون مقامات دولتی مطرح شده این خبر را تایید نکرده‌اند و مقامات ایرانی نیز هیچ‌گونه واکنشی نشان نداده‌اند. گمانه‌زنی درخصوص دست داشتن سپاه پاسداران در ترور مصطفی احمدی‌روشن زمانی افزایش یافته است که ساندی اکسپرس به نقل از منابع مطلع اعلام کرد؛ نهادهای امنیتی در ایران پس از اطلاع از غیبت این فرد «واحدی از سپاه پاسداران را برای ردگیری او فعال کردند» که این ردگیری در کشور ترکیه صورت گرفته است. گفته می‌شود نهادهای امنیتی نگران از لو رفتن ماجرا به دنبال این فرد بوده است اما این فرد ۴۷ ساله هم اکنون در کشور آمریکا منتقل شده است.

#سپاهپاسداران #آمریکا #احمدیروشن #دیدگاهنو #دانشمندهستهایایران

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon