فریب تحریم انتخابات از زبان تاجزادهمصطفی تاجزاده در مباحثه‌ای درباره انتخابات، گفته است که اصلاح‌طلبان مجبور نیستند لزوما در انتخابات شرکت کنند و اگر در انتخابات مجلس سال بعد، کاندیداهای اصلاح‌طلبان ردصلاحیت شوند، انتخابات را تحریم کرده و با مردم تحریم‌کننده انتخابات همراه می‌شوند. در ادامه به بررسی این اظهارنظر تاجزاده با تمرکز بر گفته‌های پیشین او در سال‌های گذشته می‌پردازم.

در تلگرام بخوانید

به‌طورکلی، در زبان سیاسی تاجزاده، اشاره به تحریم انتخابات یا برای مقابله با آن است یا یک واکنش تمام و کمال به کشش عمومی به سمت تحریم انتخابات است تا بتواند بر موج نارضایتی مردم سوار شده و هم‌زمان با شانه خالی کردن از مسئولیت سیاسی خود، منافع اصلاح‌طلبان و در ادامه آن، منافع جمهوری اسلامی را حفاظت کند. تاجزاده در پاسخ به ایده تحریم انتخابات در گفتگو با چلچراغ در اردیبهشت ۹۶ می‌گوید: «رأی ندادن باعث تشدید اشکالات، اشتباهات، انحرافات، فسادها و تبعیض می‌شود. رأی ندادن به‌ هیچ‌ وجه راهکاری برای اصلاح این موارد نیست» و در پاسخ به افرادی که حضور در انتخابات را بی‌فایده می‌دانند می‌گوید: «واقعا این‌طور نیست. اگر به این شکل بود برای آقای روحانی فرش قرمز پهن می‌کردند و این بازی‌ها را درنمی‌آوردند و می‌گفتند که چقدر خوب است همه موارد را همین آقای روحانی پی‌گیری کند تا نامزد مدنظر خودشان».

هم‌چنین تاجزاده در بهمن ۹۴، در مطلبی با عنوان «ترسیم تصویری تک‌صدا و رقابت‌گریز از جمهوری اسلامی؛ چرا؟» می‌نویسد: «هرچه دایره صاحبان صلاحیت و موافقان نظام توسط منصوبان رهبر تنگ‌تر می‌شود، اصلاح‌طلبان باید دایره ائتلاف نانوشته اما مبارک ۹۲ را گسترش دهند. هنر ما باید تبدیل تهدید فوق (استحاله انتخابات آزاد به انتخابات مهندسی‌شده و نمایشی) به فرصتی جدید و بزرگ باشد». او در دفاع از شرکت در انتخابات و چسباندن این ایدئولوژی انتخاباتی به گذار به دموکراسی ادامه می‌دهد: «راه گذار به دموکراسی و حل یا مهار معضلات کمرشکن کنونی نه عصبانیت است و نه ناامیدی. نه اعتراض خیابانی است و نه قهر انتخاباتی، نه دل بستن به شورای نگهبان است و نه چشم دوختن به رهبری. اگر قرار بر اجرای قانون و رعایت عدالت و انصاف بود، فقهای شورای نگهبان و نیز حقوق‌دانانش همه از یک جناح منصوب نمی‌شدند و نهاد مهم پاسدار قانون اساسی را در حد یک حزب فرونمی‌کاستند. به جای رهبر و منصوبان اصول گرایش باید دست یاری به سوی ملت یعنی صاحبان اصلی این مرز و بوم دراز کنیم و برای موفقیت در نابرابرترین رقابت انتخاباتی از آنان استمداد طلبیم تا از دل انتخاباتی مهندسی شده حماسه دیگری بیافرینند. همان کاری که در خرداد ۹۲ کردند و نتیجه خجسته آن را دیدند. ما پیروزیم نه فقط به دلیل بی شماری مان بلکه به دلیل این که حق می گوییم و بر حق توکل کرده ایم و دست خدا با ملت است.»

تاجزاده در نامه‌ای به علی خامنه‌ای در تاریخ ۵ بهمن با اشاره به رفتار اصلاح‌طلبان پس از ردصلاحیت‌ها می‌نویسد: «اکثر قریب به اتفاق چهره های شناخته شده و رأی‌آور اصلاح‌طلب برای این که حساسیت شما برانگیخته نشود، ثبت نام نکردند تا فضا برای رسیدگی عادلانه به صلاحیت دیگر داوطلبان حامی دولت باز شود که نشد… در این روند نیز نه ردصلاحیت‌شدگان و نه طرفداران‌شان به تحصن و تجمع دست نزدند، لحن و ادبیاتشان را تغییر ندادند و از عدم شرکت و تحریم سخن نگفتند. به عکس، بر مشارکت در این انتخابات تحت هر شرایطی تأکید ورزیدند و عرض حال به شورای نگهبان بردند. حال نوبت شماست که به این نیک گمانی و بزرگواری و ترجیح مصالح ملی بر منافع جناحی پاسخ درخور دهید.»

پرسش اساسی این است که تاجزاده با چنین پیشینه‌ای که متعصبانه و با تمام توان از شرکت در انتخابات دفاع کرده است، چگونه برای انتخابات سال ۹۸، دم از تحریم انتخابات می‌زند؟

نخستین پاسخ این است که نمی‌توان به مواضع تاجزاده اعتماد کرد چراکه از ثبات نسبی برخوردار نیست. تاجزاده که زمانی در زندان در سال ۸۹ گفته بود مادامی که انتخابات آزاد با تمام مولفه‌هایش برگزار نشود دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نمی‌کند، در سال ۹۲ برای روحانی از داخل زندان کمپین انتخاباتی تشکیل داده بود.

در تلگرام بخوانید

دومین پاسخ این است که تاجزاده به‌خوبی می‌داند که به دلیل عملکرد بسیار ضعیف دولت روحانی به‌عنوان دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان و ضعف و ناتوانی مفرط فراکسیون امید مجلس، اصلاح‌طلبان دچار عدم مشروعیت شدیدی شده و به احتمال بسیار زیاد با شکست سنگینی مواجه خواهند شد. به همین دلیل، او تلاش می‌کند تا اصلاح‌طلبان را از زیر آوار این شکست با اشاره به تحریم انتخابات بیرون بکشد و پیشاپیش با پذیرش شکست، آن را به عدم شرکت در انتخابات حواله دهد. اگر قرار باشد سخنان تاجزاده را بپذیریم باید توضیح دهد که چرا تمام دلایلی که او پیش از این در رد تحریم انتخابات آورده نادرست است و سپس اصلاح‌طلبان برای بعد از تحریم انتخابات چه برنامه‌ای برای بهبود اوضاع مردم دارند؛ آیا هم‌چنان به اصلاح‌پذیری نظام معتقدند؟ اگر آری، چرا انتخابات را تحریم می‌کنند؟#اصلاحطلبان #انتخابات #مصطفیتاجزاده #مجلس #دیدگاهنو #حسینترکاشوند #سیاستایران

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon