قمار عربستان برای مقابله با نفت شیل آمریکا

عربستان مدت ها در مورد سیاست فروش نفت اش محتاطانه اظهار نظر میکرد. آنها اصرار داشتند که دلیل عدم کاهش عرضه نفت در بازار و جلوگیری نکردن از افت قیمت ها تنها به این خاطر است که آنها میخواهد تا نظم بازار حفظ شود. اما این بازی حالا تمام شده است و عربستان به وضوح میگوید استراتژی آنها در کاهش قیمت نفت تلاشی بود برای مقابله با نفت شیل آمریکا. از ماه اکتبر میزان محصولات نفتی ایالات متحده ۶۰ درصد کاهش داشته است و تولید نفت نیز کاهش نشان میدهد. کاهشی که عربستان با استناد بر آن از موفقیت استراتژی خود میگوید. اما به جای از بین بردن انقلاب نفتی شیل آمریکا در واقع نتیجه این سیاست تقویت نفت شیل بود. کاهش بلندمدت قیمت نفت و شتاب گرفتن روند ابداعات و فناوری های نفتی از نتایج این سیاست بود. تولید کنندگان نفت شیل در آمریکا با خروج از بحران رشد خواهند کرد. مصرف کنندگان در آمریکا که پول کمتری برای بنزین و محصولات مرتبط با سوخت میپردازند برندگاه واقعی خواهند بود. سعودی ها و دوستانشان در اوپک اما که به درآمد صادرات نفت نیاز دارند بازندگان واقعی خواهند بود. صنایع نفت شیل آمریکا با توجه به نیاز موجود بهینه تر از همیشه میشود. قیمت پایین نفت تبدیل به یک فرصت شده است. تلاش صعودی ها برای کاهش سود در بازار باعث گسترش تکنولوژی های مرتبط در مناطق نفت خیز شده است.

قیمت تمام شده شیل

تا یکسال گذشته اغلب معتقد بودند که اگر قیمت نفت به زیر ۸۰ دلار در هر بشکه سقوط کند، دیگر تولید نفت شیل سودی را نصیب تولید کنندگان نخواهد کرد. این قیمت در برخی فرم های استخراج پایین تر هم بود اما نفت حدود ۱۰۰ دلاری آنها را تشویق کرد تا شروع به استخراج هرچه بیشتر کنند. چنانچه یکی از مطرح ترین چهره های استخراج نفت شیل ” هرولد هام”  میگوید با تمام قوا استخراج کرده اند.

اگرچه، تقاضای ضعیف بین المللی بازار نفت را یکشبه با سقوط روبرو کرد. ناگهان سرمایه گزاران با یک بازار اشباع شده از عرضه مواجه شدند. در حالی که ظرفیت جذب بازار و رشد اقتصادی پایین بود. قیمت ها پایین رفت و سعودی ها قمار خود را انجام دادند. بجای کاهش تولید و مجبور کردن شرکا در اوپک به این امر، تصور کردند تولید نفت شیل آمریکا و باقی تولیدات پر هزینه مانند استخراج از عمق دریا، نخواهند توانست در صورت کاهش قیمت ها به زیر ۵۰ دلار در بازار بمانند.

صنعت شیل، سریعتر و قوی تر

برای تولید کنندگان نفت شیل، کاهش قیمت ها یک شوک بود اما در پاسخ  هزینه کردن بر روی تولیدات جدید این مشکل را مهار کرد. قرارداد ها با شرکت های خدماتی نفتی مجددا مورد مذاکره قرار گرفت و هزینه تجهیزات کاهش یافت و تنها بهترین کارمندان باقی ماندند. بعنوان مثال، استات اویل در کمتر از چند ماه اعلام کرد که که زمان استخراج در چاه های جدید در ایگل فورد تگزاس از ۲۱ روز به ۱۷ روز کاهش یافته است. بهینه سازی هایی از این دست به شرکت های نفتی پیشرو این امکان را داد تا هزینه استخراج از چاه ها تا یک میلیون دلار کاهش پیدا کند.

شرکت های نفتی سرمایه گزاری زیادی کردند تا روند استخراج شیل را بهبود بخشند. این تحقیقات موثر میکوشد با جمع آوری و ترکیب اطلاعت در مقیاس وسیع، نقاط دلخواه و دارای پتانسیل استخراج را افزایش دهد. نتیجه کاهش قیمت تمام شده شیل بود. در حال حاضر آنالیزها میگوید ۶۰ دلار در هربشکه که در مدت کوتاهی به ۵۰ دلار خواهد رسید. “گلدمن ساکس” پیش بینی میکند که قیمت ها حداقل برای ۵ سال آینده در ۵۰ دلار ثابت شود. کارآمدی و نوآوری شیل حالا سقف جدیدی برای قیمت نفت تعیین کرده است. چیزی که مسلما هدف سعودی ها نبود.

فکر اینکه نفت شیل از بازار بیرون برود، تولیدات امریکا کاهش پیدا کند واقعا وسوسه انگیز بود اما همانطور که سعوی ها متوجه شدند. نفت شیل در ابتدای مسیر ورود به بازار و انقلابی جدید است. “شیل ۲” آنطور که مارک میلز از انستیتو منهتن آنرا می نامد، صنعت قوی و بهینه نفت شیل مجهز به دانش آمریکایی تکنولوژی استخراج  و اکتشاف است که نشان “تولید شده در آمریکا است” را با خود دارد و در بازار ماندگار خواهد بود.

مارک پری-امریکن انترپرایز

#آمریکا #دیدگاهنو #عربستان #نفتشیل

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon