محسن رضائی: ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر اشتباه بود

محمدجواد اکبرین

روشنفکر دینی


در تلگرامبخوانید

محسن رضایی در شبکه‌ی خبر تلویزیون گفت: ««بعد از خرمشهر باید جنگ را متوقف می‌کردیم و وارد خاک عراق نمی‌شدیم… اگر دوباره برگردیم بر سر مرز خرمشهر و بصره حتما می‌گویم که باید فرصت داد. چون اگر این کار را می‌کردیم از بُعد سیاسی می‌توانستیم اکنون به آن استناد کنیم».» سخن از سال شصت‌ویک و روزهایی‌ست که سردار غلامعلی رشید (از فرماندهان وقت سپاه) در خاطراتش می‌گوید: «بعد از عملیات موفق و پیروزمند بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر، استکبار جهانی و ارتجاع منطقه که تمام نقشه‌های خود را در پشتیبانی از صدام برباد رفته می‌دید، احساس خطر کرد… و صدام برای پذیرش صلح و عقب‌نشینی از مناطق غربی ایران اعلام آمادگی کرد» (امام و دفاع مقدس. صفحه‌ی شانزده).

دقیقا همان روزها یعنی سی‌وچهارسال قبل‌از دیشبی که محسن رضایی حسرت بخورد که «اگر دوباره برگردیم بر سر مرز خرمشهر…»، مهندس مهدی بازرگان (نخست‌وزیر دولت موقت که به دلیل صراحت و صداقت‌اش مغضوبِ نظام شده بود) پیشنهاد «توقف جنگ» را مطرح کرد اما متوهمانی که گمان می‌کردند «راه قدس از کربلا می‌گذرد» نه به آن پیشنهاد روی خوش نشان دادند و نه به هشدارهای بعدی. دفتر آیت‌الله خمینی نه به تقاضای او و دوستانش برای «دیدار خصوصی با امام» پاسخ مثبت داد و نه به تلگرام‌های‌شان. سالها بعد در حالی که جنگ همچنان ادامه داشت «نهضت آزادی» در نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله خمینی به او یادآوری کرد «استحضار دارید که نهضت آزادی پس از فتح خرمشهر و پایان پیروزمندانه‌ی مرحله‌ی دفاعی، همیشه علیه تعدی و تداوم جنگ در خاک عراق و خودداری از توجه به فرصت‌های طلایی هشدار می‌داده… شما می‌توانستید هم در آن موقع و هم حالا پیشنهادهای صلح و پایان جنگ را که از جانب همسایگان و دوستان مسلمان و غیر مسلمان به عمل می‌آمد با حسن نیت بررسی کرده، ایراد و اشکالش را برطرف ساخته، پیشنهاد متقابل معقول عرضه می‌کردید»

همین روزها در خبرها خواندیم که «درّی نجف‌آبادی» که الان نماینده‌ی ولی فقیه است و پیش‌تر هم وزیر اطلاعات و دادستان کل کشور بوده، به قتل زهرا کاظمی (خبرنگار ایرانی.کانادایی) و سایر «خودسری»های سعید مرتضوی اشاره کرده؛ آیا اگر همان سالِ هشتاد و دو، صدای منتقدان شنیده می‌شد و مرتضوی پس از قتل زهرا کاظمی مهار می‌شد و ترفیع درجه نمی‌گرفت نوبت به کهریزکِ هشتادوهشت می‌رسید؟  صبر کنید! نوبت به سرابِ «مدافعان حرم» و حرمسرای أسد هم می‌رسد. حالا شبِ شراب است، بامدادِ خمار که برسد همین‌ها که در وقتِ حادثه، گوش‌های‌شان را بر نقدهای مُشفقانه می‌بندند دهان به همان می‌گشایند که منتقدان می‌گفتند.

#محسنرضائی #خمینی #محمدجواداکبرین #ادامهجنگ #دیدگاهنو

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon