محمدثلاث در آستانه اعدام

زندانی درویشی که به اتهام زیر گرفتن و کشتن سه مامور نیروی ضدشورش به اعدام محکوم شده است،به زودی اعدام خواهد شد. روز گذشته مسئولان زندان رجایی شهر در تماسی با خانواده محمد ثلاث از آخرین دیدار با این زندانی، اطلاع دادند. محمد ثلاث در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی به اتهام قتل سه مامور نیروی انتظامی و اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تعرض به حکم اعدام محکوم شد.

در تلگرام بخوانید

هر چند محمد ثلاث در دادگاه اول اعلام کرد «من این مامورین را ندیدم و عامدانه به آنها نزدم.آقای قاضی چشمان من ضعیف است و عینک می زنم، حتی شما را در این فاصله تار می بینم» اما این اعترافات در دادگاه دوم و در دو فایل صوتی تکذیب شد و ثلاث در مورد دلایل اعلام اینکه « نه ازاعدام ناراحت می‌شوم و نه از بخشش خوشحال؛ زیرا باید به دارمکافات برگردم، اما این ۳نفر را به صورت عمدی زیر نکردم… روز حادثه اراده‌ام دست خودم نبود و اضطراب داشتم که آنها می‌خواهند حمله کنند. من پایم را روی گاز گرفتم تا رد کنم، افراد را ندیدم.» چنین گفت که وی ساعت ها تحت شکنجه قرار گرفته تا به دروغ اقرار کند.

قوه قضائیه و سپاه پاسداران تلاش کرد این پرونده را با استدلال های قانونی معرفی کند و از سویی یکی از خبرگزاری های وابسته به سپاه نیز مدعی شد محاکمه محمد ثلاث با داشتن « کامل ترین جزئیات» قانونی بوده و این پرونده « یکی از کامل ترین پرونده های قضایی» است، با این وجود محمد ثلاث و زینب طاهری وکیل این زندانی دراویش، استدلال های مطرح شده در دادگاه را «غیرواقع» توصیف کرده اند.

محمد ثلاث ۵۱ ساله از دراویش گنابادی و ساکن بروجرد است که در جریان محاصره دولتسرای قطب دراویش گنابادی جهت حمایت از هم کیشان خود در خیابان گلستان هفتم حضور داشت. در جریان این تحصن بسیاری از دراویش گنابادی توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند. محمد شریفی مقدم که خود هم اکنون در زندان تهران بزرگ زندانی است، دو ساعت پیش از ورود اتوبوس و زیرگرفتن ماموران ضدشورش در توییتر خود، خبر از بازداشت محمدثلاث داده بود.این اطلاع رسانی چندی پیش از سوی محمدثلاث نیز مورد تایید قرار گرفت و او عنوان کرد یکی از دلایل «عدم رانندگی بنده، بازداشتم پیش از ورود اتوبوس به خیابان است» . محمد ثلاث در آخرین تماس های خود با خانواده و هم چنین انتشار دو فایل صوتی صراحتا «رانندگی اتوبوس» را تکذیب کرده و این عملیات روانی را ناشی از « سناریو نهادهای امنیتی» خوانده است.

در ویدیویی که از سوی نهادهای امنیتی تنظیم و منتشر شده است، محمدثلاث در اولین اعتراف، در حالی که به شدت مجروح بود، عنوان کرد راننده اتوبوس بود اما وی درخصوص این ویدیو می گوید که « پیش از انتقال به بیمارستان، ساعتها تحت شکنجه قرار گرفته است».

زینب طاهری پس از اعلام حکم و تایید دیوان عدالت، بلافاصله در فرجام خواهی، خواهان رسیدگی به پرونده محمدثلاث شد اما این دادخواهی بسیار سریع از سوی قوه قضائیه رد و پرونده محمدثلاث به اجرای احکام سپرده شده است. در حال حاضر این حکم با اذن رئیس قوه قضائیه در آستانه اجرا است.

ثلاث همچنین در پرونده « اخلال در نظم عمومی» توسط قاضی محمدشهریاری سرپرست امورجنایی تهران در تاریخ ۱۵ فروردین ماه به زندان محکوم شده است. ثلاث اتهام «اخلال در نظم عمومی» را هم رد کرد و گفته است: «من این اتهام را قبول ندارم، چون ما جلوی نیروی انتظامی بودیم و شعار می‌دادیم و این کار اخلال در نظم نیست.»

روند سریع پرونده محمدثلاث از جمله نقدهای مدافعان حقوق بشر است که می گوید« در این شیوه برخوردها عمدتا قاضی نه به دنبال کشف مدراک بلکه به دنبال به پایان رساندن پرونده به جهت عدم مخالفت با اعدام است».

ثلاث پس از بازداشت و دادگاهی شدن در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ حکم اعدام را دریافت کرد و در تاریخ ۱۶ فرودین ۱۳۹۷ نیز این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر تایید شد. بسیاری از چهره های حکومتی پس از اولین دادگاه محمدثلاث «وعده اعدام» وی را از تریبون های جمهوری اسلامی اعلام کردند. سردار رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ از جمله افرادی بود که در تاریخ ۱۰ اسفند در گفتتگو با یک شبکه رادیویی اعلام کرد محمد ثلاث پیش از پایان سال ۹۶ اعدام خواهد شد که این برخوردها نشان از برنامه ریزی بدون بررسی قانونی و ارائه استدلال بوده است.

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری تهران هم با «خوشحالی» از به نتیجه رسیدن و صدور رای « اعدام» خبر می دهد. این موضع گیری در حالی از سوی یک مقام قضایی مطرح می شود که بررسی و صدور حکم طبق نظر کارشناسان می بایست نه در سرعت عمل بلکه بر پایه کشف حقیقت باشد.

ثلاث در آخرین دفاع خود در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ در شعبه ۹ دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی محمد کشکولی آخرین دفاع خود را انجام داد. سیامک قادری از روزنامه نگاران ایرانی چندی پیش در ویدیویی به دلایل عدم رانندگی محمدثلاث در اتوبوس مذکور اشاره داشته و معتقد است، صحنه سازی انجام شده توسط نهادهای امنیتی صرفا جهت سرکوب شدید دراویش بوده است.

محمدشهریاری نماینده دادستان در جلسه دوم «درویش» بودن محمدثلاث را نیز یک «جرم» تلقی کرده و خواهان رسیدگی «مجزا» درخصوص عضویت وی در تشکیلات دراویش گنابادی شده است که این سخن از سوی یک مقام قضایی نشان از جرم تلقی کردن «درویشی» در ایران دارد.

در حالی روند رسیدگی به محمدثلاث طی سه ماه گذشته منتهی به آستانه اعدام وی رسیده است که پرونده محمدراجی از دراویش بازداشتی که تحت شکنجه شدید نیروهای انتظامی کشته شد، تاکنون بدون معرفی عاملین قتل وی بی نتیجه مانده است. محمد راجی همچون محمدثلاث در جریان اعتراضات گسترده دراویش به بازداشت دکتر نورعلی تابنده معروف به  مجذوبعلیشاه در خیابان گلستان هفتم در منطقه پاسداران تهران بازداشت و مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت.

در جریان بازداشت دراویش نزدیک به ۶۰۰ درویش در سراسر کشور بخصوص در تهران بازداشت شدند و در میان آنان ۱۱ زن درویش در شرایط وخیم جسمی و در اعتصاب غذا به سر می برند. طی روزهای اخیر حکم قطعی زندان تعدادی از دراویش گنابادی از سوی دادگاه انقلاب صادر شده است.

پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی، بارها دراویش گنابادی به دلیل دگراندیشی مورد آزار و اذیت حکومت قرار گرفته و چندین درویش جانشان را از دست داده اند و صدها درویش نیز زندانی شده اند.حکومت جمهوری اسلامی تاکنون چندین حسینیه دروایش و مکان های مربوط به این باور را تخریب و مصادره کرده است.

#اعدام #ثلاث #دراویش

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon