نتیجه وعده انتخاباتی روحانی درخصوص پاسپورت ایرانی

در حالی اعتبار پاسپورت امارات متحده عربی از کشورهای همسایه جمهوری اسلامی در جایگاه اول جهان قرار گرفته است، اعتبار و ارزش پاسپورت ایرانی مجدد در حال کاهش اعتبار است. با توجه به سیاست های مقامات جمهوری اسلامی پاسپورت ایران با ۱۲ رتبه کاهش به رده ۹۸ جهان سقوط کرد. حسن روحانی در تبلیغات ریاست جمهوری خود بارها سخن از افزایش اعتبار پاسپورت ایرانی داده بود.

در تلگرام بخوانید

در حالی پاسپورت ایرانی نسبت به سالهای گذشته روند نزولی داشته است که موسسات اعتبارسنجی همچون « نوماد کاپیتالیست» جایگاه ایران را در رتبه ۱۹۱ در بین ۱۹۹ کشور مورد مطالعه قرار داده است. شاخص‌های مطرح شده در این موسسات فارغ از سفر بدون ویزا به کشورهای دیگر موضوعاتی همچون مالیات، آزادی های عمومی، امکان داشتن تابعیت دوگانه و حسن شهرت جهانی کشور نیز دیده می شود. ایران در حال حاضر از کشورهای همچون سودان، یمن، سوریه، لیبی و پاکستان بهتر است.

دارندگان گذرنامهٔ ایرانی می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا یا با دریافت ویزا در مرز ورودی، به طور موقت و کوتاه مدت وارد بیش از ۳۵ کشور شوند که بعضی از آنها در زیر آورده شده است.در اوت ۲۰۱۷ ، دولت صربستان لایحه‌ای را تصویب کرد که براساس آن شهروندان ایرانی می‌توانستند بدون نیاز به گرفتن ویزای توریستی به آن سفر کنند؛ ولی این کشور از یکسال صربستان معافیت ویزا برای ایرانیان را لغو کرد.

وعده انتخاباتی حسن #روحانی: من به مردم قول میدهم احترام و "#ریسپکت" را به #پاسپورت ایرانی برگردانم. سقوط ارزش #گذرنامه ایرانی به رده ۹۸ام pic.twitter.com/fLEcW0y03V — دیدگاه نو (@didgahenow) December 4, 2018

#پاسپورتجهانی #پاسپورتایرانی #حسنروحانی #دیدگاهنو #ایران #جمهوریاسلامی

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon