نفوذ حزب الله در آمریکای لاتین

مت لوییت

مقام سابق وزارت خزانه داری آمریکادر تلگرامبخوانید

ایران و حزب الله در کدامیک از کشورهای آمریکای لاتین نفوذشان را حفظ کرده اند؟

ایران و حزب الله در آمریکای لاتین فعالیت گسترده شان را حفظ می کنند و این امر باعث شده است که مقامات اطلاعاتی ایالات متحده و همتایانشان به مرزهای جنوبی توجه ویژه ای داشته باشند. بمب گذاری ۱۹۹۴ مقابل انجمن مشترک آرژانتین و اسراییل(آمیا، مرکز عمده جامعه یهودیان در بوئنس آیرس)  توجه جهانی را به فعالیت حزب الله در آمریکای لاتین جلب کرد. فعالیتی که از سوی ایران مدیریت می شد. یکی از مقامات مبارزه با تروریسم در وزارت امور خارجه، نسبت به تعداد زیاد دیپلمات هایی که در سفارتخانه های ایران در منطقه آمریکای لاتین حضور دارند، ابراز نگرانی کرد. این مقامات برآن بودند که این دیپلمات ها در واقع، ماموران اطلاعاتی و هماهنگ کنندگان عملیات تروریستی هستند. پانزده سال بعد از آن حادثه آمیا در بوئنس آیرس، فرمانده ستاد فرماندهی جنوب ایالات متحده اعلام کرد که حضور ایران در منطقه همچنان در حال گسترش است. تا چند سال گذشته و در منطقه آمریکای لاتین، تعداد عملیات سازماندهی شده از طرف ایران، کمتر از انگشتان دو دست بود اما در سال ۲۰۱۰ این رقم به ۱۲ رسید. «آلبر نیسمان»، دادستان آرژانتینی که اخیرا و در حال رسیدگی به پرونده بمب گذاری آمیا کشته شد، در گزارشی به مقامات شیلی، برزیل، اروگوئه، پاراگوئه، گویان، ترینیداد و توباگو، سورینام، و کلمبیا، نسبت به  نفوذ ایران هشدار ویژه داد.

خصوصا در برزیل، وزارت خزانه داری  گروهی از اعضای حزب الله را در TBA ( منظور، منطقه مرز سه گانه بین برزیل – پاراگوئه – آرژانتین است که در ادامه گفت و گو از آن با عنوان مختصر «منطقه مرز سه گانه» یاد می شود) در سال ۲۰۰۶ شناسایی کرد. یکی از اعضای این گروه «فاروق عمری» بود، کسی که او را به عنوان هماهنگ کننده اعضای حزب الله در منطقه می شناختند و از چهره های کلیدی جعل اسناد و مدارک در برزیل بود و به افراد زیادی برای گرفتن تابعیت جعلی در برزیل کمک کرد. عمری همچنین در قاچاق مواد مخدر بین جنوب آمریکا، اروپا و خاورمیانه دست داشت.

در آوریل۲۰۱۱  مجله VEJA در یک مقاله، اسنادی از  سی آی ای، اف بی آی، اینترپل و دیگر منابع در مورد فعالیت های تروریستی «محسن ربانی» در برزیل منتشر کرد. او از عوامل اطلاعاتی ایران بود که در جریان بمب گذاری ۱۹۹۴ و ۱۹۹۲ در بوئنوس آیرس با حزب الله همکاری نزدیک داشت. « او اغلب در داخل و خارج از برزیل با پاسپورت جعلی فعالیت می کرد و حداقل ۲۴ جوان برزیلی از سه ایالت برزیل برای شرکت در کلاس های مذهبی در تهران استخدام کرد.» به گفته یکی از مقامات برزیل به نقل از مجله مذکور، « به صورت کاملا نامحسوس، نسلی از مسلمانان افراطی در برزیل در حال ظهور هستند.» بنا بر این گزارش، فعالیت های جنایی حزب الله در برزیل  گسترش یافته است. برای مثال شیادی و تقلب در حمل و نقل و کشتیرانی در بندر سائوپائولو از جمله فعالیت های این گروه است، کالاهایی که به این بندر وارد می شوند در طول مسیر به سمت رودخانه ای در مرز سه گانه ناپدید می شوند. مقامات برزیلی اخیرا فادی حسن نبها، شهروند لبنانی که قاچاقچی وابسته به حزب الله است، را دستگیر کرده اند. از سال ۲۰۱۳ نبها به لیست  افراد تحت تعقیب اینترپل اضافه شد و مقامات برزیلی از ماه می به دنبال دستگیری او بودند. با شروع المپیک ریو، توجه برزیل برای مقابله با تهدیدهای تروریستی و فعالیت های غیر قانونیِ مرتبط با تروریسم شدت یافته است. عاقلانه است که نباید تاریخ طولانی فعالیت های تروریستی حزب الله و فعالیت های جنایی این گروه در برزیل را نادیده گرفت.

هدف حزب الله در آمریکای لاتین چیست؟

ایران از اوایل دهه ۱۹۸۰ یک شبکه اطلاعاتی در آمریکای لاتین طراحی و اجرا کرد و خیلی زود حزب الله نیز از ایران پیروی کرد. ایران و حزب الله از این شبکه اطلاعاتی برای بمب گذاری ۱۹۹۴ در آمیا در بوئنس آیرس استفاده کردند. اگرچه عوامل و کارگزاران حزب الله و ایران در جریان این حمله مرگبار زیر ذره بین بیشتری قرار گرفتند، اما با این وجود همچنان بدون محدودیت به توسعه شبکه های پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتیِ خود در منطقه آمریکای لاتین می پردازند. این منطقه به عنوان «سازمان ملل متحد جرم و جنایت» و «پناهگاه امن برای تروریست» و «پایتخت جعل و تقلب»، شناخته شده است. به دنبال ساخت شبکه های پشتیبانی مالی و لجستیکی حزب الله در مناطق شیعه نشین و مهاجرنشین لبنانی این منطقه،  منطقه مرزی سه گانه برزیل-پاراگوئه –آرژانتین نیز به خاستگاه طبیعی عملیات تروریستی تبدیل شده است. حزب الله در آمریکای لاتین، بر افزایش درآمد ناشی از تجارت غیرقانونی و قاچاق در منطقه مرزی سه گانه و دیگر مناطق آزاد تجاری در منطقه تمرکز کزده است. با این حال، حزب الله فعالیت خود  را تنها به این مناطق محدود نکرده است و  علاوه بر فعالیت های لجستیکی و کسب درآمد در زمینه برنامه ریزی عملیات تروریستی  نیز فعالیت دارد.

آیا حزب الله به منظور کسب درآمد بیشتر در تجارت مواد مخدر در آمریکای لاتین دست دارد؟

فعالیت های حزب الله در تجارت موارد مخدر در آمریکای لاتین از اوایل دهه ۱۹۸۰ آغاز شد و تا کنون به طرز قابل توجهی رشد داشته است. همکاری با کارتل های بزرگ مواد مخدر فعالیت های پرسودی برای حزب االله در پی داشته است و در نهایت، درهای پولشویی و محموله های مواد مخدر را بر آنها گشوده است. در ژانویه ۲۰۱۱ یکی از بزرگترین طرح های قاچاق مواد مخدر و پولشویی حزب الله  مختل شد. وزارت خزانه داری ایالات متحده «ایمان جوما»، ۹ نفر دیگر از اعضاء حزب الله و ۱۹ کسب و کار مرتبط با حزب الله را شناسایی کرد. تحقیقی در مورد مدیریت اجرایی مواد مخدر نشان داد که جوما ماهانه ۲۰۰میلیون دلار از طریق فروش کوکایین در اروپا و خاورمیانه پولشویی می کرد. او این عملیات را به پشتیبانی صرافی ها و نیز به واسطه قاچاق پول نقد در لبنان، غرب آفریقا، پاناما و کلمبیا  و برخی طرح های دیگر انجام می داد. پولشویی شبکه جوما از طریق حساب بانکی در یک بانک لبنانی-کانادایی صورت می گرفت. حزب الله با این درآمد اضافی، امکان خرید اسلحه و مشارکت در جنگ اخیر سوریه پیدا می کند.

حزب الله چه تهدیدی برای امنیت ایالات متحده و منافع این کشور در آمریکای لاتین است؟

مقامات آمریکایی عمیقا نگران افزایش فعالیت های اطلاعاتی ایران در منطقه هستند. فعالیت های عملیاتی حزب الله نیز که با فعالیت های پشتیبانی لجستیکی و مالی در این منطقه کامل می شود، بعد دیگری از نگرانی مقامات آمریکایی ست. ایران و حزب الله همچنان بدون محدودیت به توسعه شبکه های اطلاعاتی و پشتیبانی لجستیکی خود در منطقه می پردازند.حزب الله در نیمکره غربی تهدید جدی محسوب می شود و نباید خطری که در حال حاضر متوجه شرایط ژئواستراتژیک منطقه و نفوذ تاریخی آمریکا است را نادیده گرفت. در گزارش سالانه تروریسم در سال ۲۰۱۵، بر شبکه حمایت مالی حزب الله در آمریکای لاتین تاکید شده است. در این گزارش چنین نتیجه گیری شده است که حزب الله قادر است در سراسر دنیا فعالیت داشته باشد. یکی از توطئه های اخیر حزب الله که خنثی شد این بود که یکی از اعضا حزب الله در پرو قصد ازدواج با یکی از شهروندانی ایالات متحده را داشت.

برای مقابله با فعالیت های ایران و حزب الله در آمریکای لاتین چه گام هایی می توان برداشت؟

مقامات ایالات متحده به تعهد دولت به ” هدف قرار دادن طیف گسترده ای از فعالیت های حزب الله ” اشاره کرده اند. اما باید پذیرفت که در عصر توافق هسته ای با ایران، جنگجویان تروریست خارجی، داعش و… اولویت های دیگری وجود دارند که اذهان را به سمت خود می برند. با این حال با توجه به تاریخ طولانی فعالیت های رعب آور این گروهای تروریستی در آمریکای لاتین، و حتی افزایش سرعت فعالیت های تروریستی آنها در منطقه، بسیار ضروری و مهم است که توجه و منابع لازم برای ردیابی و مقابله با تهدیدات ایران و حزب الله اختصاص داده شود. مقابله با این تهدیدها نیازمند اجرای دقیق قانون، هوش و هماهنگی سیاسی در سراسر نیمکره غربی است. با درنظرگرفت اینکه حزب الله فعالانه در سراسر دنیا توطئه های تروریستی خود را اجرایی می کند، این همکاری ها علیه حزب الله نیز باید با سرعت بیشتری صورت گیرد.

#آمریکایلاتین #حزبالله #حسننصرالله #دیدگاهنو

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon