نگاهی دیگر به FATF

صادق زیباکلام

تحلیلگر سیاسی


در تلگرامبخوانید

از وقتی برجام به تصویب رسید و قرار بر این شد که برجام اجرایی شود، واقعیت تلخ آن است که مخالفان دولت روحانی و مذاکره با غرب در داخل کشور هر آنچه می‌توانستند در مسیر برجام سنگ‌اندازی کردند تا جلوی اجرایی شدن آن را بگیرند. درحالی‌که این ۱+۵ نیست که جلوی تحقق برجام را گرفته، سازمان انرژی اتمی نیست که جلوی استفاده از برجام را گرفته، اتحادیه اروپا و انگلستان نیست که جلوی تحقق برجام را بتواند مسدود کند بلکه شرایط داخلی است که موجب شده شرکت‌های بزرگ غربی و همچنین مؤسسات مالی و بانکی بزرگ و بین‌المللی چندان میل و رغبتی برای آمدن و برای فراهم کردن تسهیلات نقل‌وانتقال پولی و مالی به ایران از خود نشان نمی‌دهند.

به‌عبارت‌دیگر فقط لغو تحریم‌ها نیست که موجب خواهد شد که بانک‌ها و مؤسسات بین‌المللی را مجاب کند که به سمت‌وسوی ایران بیایند. بلکه برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای مانند چراغ راهنمایی و رانندگی سبز است و این لزوماً به معنی آن نیست که اتومبیل توسعه ایران بتواند به‌راحتی حرکت کند. این دقیقاً همان اتفاقی است که بعد از اجرای برجام برای ایران رخ داده. در کشور مشکلاتی وجود دارد که عملاً جلوی ورود شرکت‌های بزرگ غربی و برقراری روابط مالی بانک‌های بزرگ را با ایران‌گرفته است. یکی از مهم‌ترین مشکلات عدم تمایل برقراری رابطه مالی غربی‌ها با ایران شفاف نبودن نقل‌وانتقالات مالی در ایران است.

همه می‌دانیم با توجه به معیارها و استانداردهای شناخته‌شده درزمینهٔ پول‌شویی، ایران شرایط بدی ندارد. این واقعیتی است که جلوی مراوده مالی غربی‌ها با ایران را مسدود می‌کند. اگر می‌خواهیم با دنیا مراوده مالی برقرار کنیم. باید درک کنیم لغو تحریم‌ها به‌تنهایی برای رسیدن به این مقصود کافی نیست. بلکه سایر ملزومات آن‌هم باید رعایت شود. ازجمله معاهده بین‌المللی که در خصوص شفافیت نقل و انتقالات مالی وجود دارد را باید در ساختار پولی و مالی اجرایی کنیم. ما نمی‌توانیم از یک‌سو این معاهده بین‌المللی نپذیریم و انتظار این را داشته باشیم که سیستم‌های مالی بین‌المللی با ایران رابطه مالی برقرار کنند؛ و از سوی دیگر انتظار داشته باشیم بانک‌های اروپایی از رابطه مالی با ایران استقبال کنند.

اگر انتظار داریم که نُرم‌ها و استانداردهای بین‌المللی در مورد ایران اجرایی شود «که انتظار معقولی است» باید درعین‌حال برخی از استانداردهای بین‌المللی را بپذیریم. ایران دریک صورت می‌تواند اعلام کند که به تعهدات بین‌المللی کاری ندارد و آن حالتی است که بخواهد دیواری به دور خود کشیده و با دنیا مراوده نداشته باشد؛ اما اگر می‌خواهیم از سیستم مالی دنیا استفاده کنیم، باید برای استاندارد‌های بین‌المللی ازجمله FATF ارزش قائل شویم.

#FATF #افایتیاف #دیدگاهنو #صادقزیباکلام

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon