نگرانی از گل نزده ایران به کره جنوبی

کوروش صحتی

تحلیلگر سیاسی 


در تلگرامبخوانید

جنجال بر سر برگزاری مسابقه میان تیم های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی در دور انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در روز تاسوعا همچنان ادامه دارد. گروه انصار حزب الله پس از نماز جمعه تهران  در اعتراض به برگزاری این بازی تجمعی اعتراضی در میدان فلسطین تهران برگزار کرده و حسین الله کرم از رهبران منتسب به این گروه در این تجمع درخواست لغو این بازی را مطرح کرده و گفته است که برگزاری این بازی حرمت روز عاشورا را خواهد شکست. آقای الله کرم حتی گفته است که بنا به درخواست منصور ارضی از مداحان سیاسی طرفدار رهبر جمهوری اسلامی به سفارت کره جنوبی در تهران ، وزرات ورزش و فدراسیون فوتبال ایران رفته است تا بگوید در جریان برگزاری این دیدارممکن است به اهل بیت توهین شود. محمد علی موحدی کرمانی ، خطیب نماز جمعه این هفته تهران هم گفته است « اگر قرار است شب عاشورا مسابقه فوتبال انجام شود فضای این مسابقه باید صد در صد عاشورایی و کربلایی باشد، در و دیوار آنجا باید سیاه پوش شود، تمام فضا سیاه پوش شود و فریاد یا حسین از میان جمعیت پیوسته بلند شود.»

در روزهای اخیر این چندمین بار است که روحانیان حکومتی در ایران نسبت به برگزاری این مسابقه اظهار نظر می کنند. حزب موتلفه اسلامی و ۵۶ نماینده اصولگرای مجلس هم خواستار لغو این بازی در روز تاسوعا شده بودند. پر سر و صدا ترین اظهار نظر در این ارتباط را محمد یزدی ، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو شورای نگهبان بیان کرد. او خواستار لغو این مسابقه شده و گفته بود «اگر این برنامه را حذف کنید، هر زیانی ببینید در برابر آن سودی که از احترام عاشورا به دست می‌آید، برابری می‌کند.» اظهارات آقای یزدی با انتقاد تند علی مطهری ، نایب رئیس مجلس که در حوزه های فرهنگی محافظه کار سنتی است و در حوزه سیاسی از بسیاری اصلاح طلبان دیدگاههای شفاف تر و تندتری دارد مواجه شد.  آقای مطهری از محمد یزدی خواست که به این حوزه ورود نکند چرا که این موضوع یادآوراقدامات کلیسای کاتولیک در قرون وسطی است و باعث دین گریزی جوانان می شود.

با این وجود طبق گفته علی کفاشیان ، نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایران در بوشهر ، شورای عالی امنیت  ملی اجازه برگزاری این مسابقه را صادر کرده است. کفاشیان اعلام کرد فدراسیون فوتبال ایران تابع مقررات کشور و سپس تابع مقررات کنفدراسیون فوتبال آسیا است و باتوجه به رایزنی ها مشکلی برای انجام این دیدار وجود ندارد. کفاشیان گفته است« فدراسیون تمهیدات لازم را برای برگزاری مسابقه ایران و کره در روزهای عزاداری حسینی برای حفظ حرمت این ایام انجام خواهد داد.» مهدی تاج ، رئیس فدراسیون فوتبال ایران هم پیشتر گفته بود که این فدراسیون تلاش کرده نظر مساعد فیفا برای برگزاری این دیدار یک روز پیش از زمان موعود را جلب کند که با مخالفت فدراسیون جهانی فوتبال مواجه شده است. حتی صحبت از برگزاری این دیدار به میزبانی کره جنوبی نیز مطرح شد که با توجه به آخرین تصمیمات اعلام شده ، همه این گزینه ها از روی میز خارج شده وسرانجام  قرار است این دیدار در موعد مقرر در استادیوم آزادی تهران برگزار شود.

دیدار برگشت تیم های ملی فوتبال ایران و ازبکستان که قرار است روز ۲۳ خرداد برگزار شود نیز مصادف با شب قدر و ضربت خوردن امام علی، امام اول شیعیان شده است. حمیدرضا آصفی، مشاور بین‌الملل رئیس فدراسیون فوتبال در این ارتباط گفته است « ما تلاش خود را برای تغییر تاریخ برگزاری بازی برگشت مقابل ازبکستان از هفته گذشته آغاز کرده‌ایم و در همین راستا به صورت رسمی نامه‌ای برای اینفانتینو (رئیس فیفا) ارسال و درخواست کردیم بازی یک روز زودتر برگزار شود. همه تلاش خود را انجام می‌دهیم تا این اتفاق رخ دهد. البته در این میان به جز فیفا، فدراسیون فوتبال ازبکستان هم باید با درخواست ما موافقت کند.» جدا از اظهارات مسئولان فدراسیون فوتبال ایران ، مجموعه اظهار نظرهایی  که از سوی گروهی از روحانیون حکومتی در ارتباط با برگزاری این دیدار در روزهای گذشته منتشر شد بار دیگر از میزان تعصب و خرافه گری در میان آنان پرده برداشت.

روحانیونی که سالها است با حضور زنان در استادیومهای ورزشی مخالفت می کنند و این موضوع باعث شده است نیمی از جامعه ایران از حق مسلم خود محروم شوند حالا به بهانه برگزاری یک مسابقه فوتبال در روز تاسوعا بر طبل وااسلاما می کوبند. پیشتر مواردی از برگزاری مسابقات بین المللی ورزشی در ایران در روزهای سوگواری و عزاداری مثل محرم دیده شده که بدون هیچ اتفاق خاصی به انجام رسیده است. دخالت دین در سیاست و تشکیل حکومتی دینی در ایران که با تئوری ولایت فقیه ، مدلی منحصر بفرد از شیوه حکمرانی در جهان که بر حوزه های مختلف زندگی شهروندان نظارت دارد را شکل داده در چنین بزنگاههایی میزان عقب ماندگی خود از قافله جهانی را نشان می دهد. ساختار و قوانین نهادهای بین المللی مثل فدراسیون جهانی فوتبال به گونه ای است که اگر قرار باشد با درخواست هرکدام از اعضایش یک دیدار لغو شده یا زمان آن تغییر داده شود دیگر سنگی روی سنگ بند نمی شود.

موضوعی که در اظهار نظرهای اخیر روحانیون حکومتی در ایران هیچ توجه ای به آن نشده است. این در حالی است که حتی وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی عربستان سعودی که از جمله محافظه کارترین کشورهای اسلامی است اخیرا و البته به دلایلی که بیشتر در ارتباط با کاهش بودجه دولتی و قطع حقوق و مزایای کارمندان دولت بود حاضر شدند دست از تقویم هجری قمری کشیده و تقویم میلادی را جایگزین کنند. تقویم هجری قمری که به دلیل کوتاه بودن ده روزه آن از تقویم میلادی و هجری شمسی ، مناسبتهایش با روزهای مختلفی از سال با تقویم میلادی و شمسی مصادف می شود، باعث شده است که در برخی موارد تداخلهایی میان مناسبهای مذهبی با رویدادهای بین المللی بوجود بیاید. تداخلی که می تواند با نگاهی‌ واقع بینانه و به روز مشکل ساز نشود. اظهارات اخیر روحانیون حکومتی در مورد برگزاری مسابقه فوتبال در روز تاسوعا نمایشی دوباره از میزان خرافه گری آنها و این باردرعرصه بین المللی ورزش است. حالا گل نزده ایران مقابل کره جنوبی وشادمانی احتمالی تماشاگران باعث رنجش خاطر روحانیونی شده است که در فقر ، سرکوب و خفقان کشور سهیم اند.

کوروش صحتی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، عضو شورای مرکزی جبهه متحد دانشجویی ، از موسسان کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی و از فعالان جنبش اعتراضی دانشجویان در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۷۸ است. او نزدیک به سه سال را درزندانهای مختلف ایران زندانی بوده است. صحتی عضوشورای نویسندگان نشریه هویت خویش، دبیر سرویس سیاسی روزنامه گزارش روز و نزدیک به یک دهه از همکارن تحریریه بخش فارسی صدای آمریکا بوده است.

#تقارنبازیفوتبالوشبعاشورا #دیدگاهنو #عزاداریدرزمینفوتبال #کوروشصحتی

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon