هکرهای نظامی ایران حساب‌های دولت اوباما را هدف قرار می‌دهند

US President Barack Obama (L) confers with his national security adviser, Susan Rice. (photo credit:OFFICIAL WHITE HOUSE PHOTO / PETE SOUZA)


به نظر می‌رسد مقامات آمریکا در حوزهٔ ایران هدف حملات سایبری بوده‌اند که احتمالاً در ارتباط با بازداشت یک شهروند ایرانی-آمریکایی به نام نمازی است. سپاه پاسداران ایران در هفته‌های اخیر در حملات سایبری تلاش کرده است تا ایمیل و حساب‌های شبکه‌های اجتماعی دولت اوباما را هک کند. به نظر می‌رسد این تلاش‌ها با بازداشت یک تاجر ایرانی-آمریکایی در تهران مرتبط باشد. وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی نوشت: به نظر افرادی که روی سیاست ایران کار می‌کنند بیشتر هدف حملات سایبری بوده‌اند و در بین آن‌ها پرسنل دفتر امور ایران در وزارت خارجه و اداره امور خاور نزدیک دیده می‌شوند. سایر اهداف شامل روزنامه نگاران و دانشگاهیان بوده است.

این گزارشات در مورد افزایش حملات سایبری در حالی ارائه می‌شود که یک توافق بین المللی سرنوشت ساز در جولای منعقد شد. بر اساس این توافق تهران برنامه هسته‌ای خود را برای اطمینان از عدم تولید سلاح محدود خواهد کرد و در عوض تحریم‌های سنگین اقتصادی از دوش ایران برداشته خواهد شد. در سال‌های اخیر، سپاه پاسداران که شاخه قدرتمندی از نیروهای نظامی ایران است دائماً حمله‌های سایبری علیه نهادهای دولتی آمریکا انجام داده است. اما منبعی به این روزنامه گفته که این هک‌ها از اواسط اکتبر و بعد از بازداشت «سیامک نمازی» افزایش یافته است.

یک مقام ارشد دولتی در پاسخ به روایت این روزنامه به «رویترز» گفت: «ما از گزارشات خاص در مورد ایران آگاهی داریم. با اینکه در مورد هیچ گزارش خاصی نطری ندارم، باید اذعان کنم که هکر‌ها در ایران و جاهای دیگر اغلب از حملات سایبری برای بدست آوردن اطلاعات یا ایجاد ارتباط با اهداف مورد نظر استفاده می‌کنند.» «نمازی» رئیس بخش برنامه ریزی استراتژیک در یک شرکت نفت و گاز در امارات متحده عربی به نام «کرسنت» است و برای اتاق‌های فکر واشینگتن هم کار کرده است. او قبل از این بازداشت نیز به طور مستمر توسط سپاه پاسداران تحت بازداشت و بازجویی قرار گرفته بود.

یک منبع به این روزنامه گفت که مقامات آمریکایی معتقدند برخی از حملات اخیر ممکن است به گزارشات پیرامون بازداشت شهروندان دو ملیتی و دیگران ربط پیدا کند. «وال استریت ژورنال» به نقل از دوستان و همکاران تجاری نمازی گزارش می‌دهد که سپاه کامپیو‌تر شخصی او را بعد از هجوم به منزل خانوادگی او در تهران ضبط کرده است. یک سخنگوی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک به این روزنامه گفته که تهران به نادرستی متهم به حملات سایبری شده است.

* این گزارش در روزنامه گاردین منتشر شده است.

ترجمه از رضا عرب او فعال دانشجویی و  دبیر انجمن اسلامی دانشگاه مازندران بوده است که در مقطع کارشناسی ارشد ستاره دار و از ادامه تحصیل محروم شد. رضا هم اکنون دانشجوی زبان شناسی اجتماعی دانشگاه ورشو لهستان است.

#هکرهایایرانی #رضاعرب #هکرهاینظامیایرانی #هکحسابهایدولتاوباما #دیدگاهنو

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon