واشنگتن ممنوعیت موشکی ایران را بلاموضوع کرده استمارک دبویتز – بر اساس گزارش ها، دولت اوباما در ماه ژانویه قراردادی محرمانه با ایران بسته است، که بر اساس آن، این کشور در ازای آزادی گروگان های آمریکایی در ایران، از رفع تحریم های سازمان ملل علیه بانک سپه و شعبه این بانک در لندن حمایت می کند. امتیازدهی واشنگتن به تهران فراتر از امتیاز های مالی و بانکی است و شامل لغو یک طرفه تحریم های بین المللی موشک های بالستیک – که علیه فعالیت های جمهوری اسلامی وضع شده بود – نیز می شود.

در تلگرامبخوانید

 این قرارداد مخفی شامل مجموعۀ امتیازهایی است که به ایران داده شده است؛ یک مقام ارشد به وال استریت ژورنال گفته است ۱٫۷  میلیارد دلار وجه نقد به ایران منتقل شده است. از دیگر امتیازات این مجموعه، عفو یا تبدیل احکام قضایی ۷ ایرانی و نادیده گرفتن اتهامات ۱۴ ایرانی دیگر است، از جمله دو تن از مقامات هواپیمایی ماهان. شرکت هواپیمایی که مسئول انتقال اسلحه و نیروی انسانی به سوریه است. زمانبندی و ترتیب این امتیازدهی، این فرضیه را که آمریکا برای آزادی گروگان ها به ایران باج داده است، قوت می بخشد.

با این حال، مهمترین نگرانی مریوط به بانک سپه است، که در دراز مدت بر تحریم های بین المللی موشک بالستیک نیز اثر می گذارد. وزارت خزانه داری در سال ۲۰۰۷ بانک سپه را نه فقط به علت تامین مالی برنامه هسته ای ایران، بلکه همچنین به علت حمایت از تهیه و تولید موشک های بالستیک نیز تحریم کرد. با این وجود دولت اوباما در تابستان گدشته در جریان توافق هسته ای با ایران تحریم های این بانک را لغو کرد. درواقع، تیم ایرانی در جریان مذاکرات هسته ای، بازی سه گانه ای را صورت داد: اول، مذاکره کنندگان ۵+۱ را متقاعد کردند که توافق هسته ای شامل محدودیت های موشک های بالستیک نمی شود، و دوم، تحریم نهادهایی مانند بانک سپه – که در تولید موشک های بالستیک نقش دارند – را لغو کرد، و سوم، موفق شد محدودیت های سازمان ملل علیه توسعه موشک های بالستیک جمهوری اسلامی را تضعیف کند.

بر اساس توافق هسته ای، اتحادیه اروپا و سازمان ملل تا سال ۲۰۲۳ برنامه ای برای لغو تحریم های بانک سپه نداشتند، اما در حال حاضر، “رکن اصلی مالی شبکه تدارکات موشکی ایران”- وزارت خزانه داری این لقب را به بانک سپه داده است- می تواند در اروپا آزادانه فعالیت کند. این شبکه غیرقانونی در حال حاضر تقویت می شود و پررونق است. سال گذشته، ایران سعی کرد، به فناوری هسته ای و سلاح های متعارف غیرقانونی دست یابد و بسیار هم قوی عمل کرد. بنا به اعلام آژانس اطلاعات داخلی آلمان، “تلاش های تدارکاتی قابل ملاحظۀ ایران” در  راستای “برنامه فن آوری موشکی بلند پروازانه” در حال افزایش است. در این شرایط که بانک تامین کننده مالی موشکی ایران به تجارت جهانی بازگشته است، به احتمال زیاد تلاش های ایران در این زمینه بیشتر خواهد شد.

دولت اوباما بارها اعلام کرده است؛ صرف نظر از توافق هسته ای، تحریم های غیر هسته ای علیه جمهوری اسلامی به طور کامل اجرا خواهند شد. ولی با این حال و در مقام عمل، وزارت خزانه‌داری صرفا بخشنامه هایی جزئی به منظور مقابله با شبکه‌های خرید و تدارکات ارائه داده – شبکه هایی که اجازه می‌دهند تحریم‌ها با تعطیلی و بازگشایی شرکت‌های صوری از سوی کسانی که می‌خواهند تحریم را در هم بشکنند، دور زده شوند.

در همین حال، واشنگتن درصدد ارائه مجوزِ فروش هواپیما به ایران نیز هست، با علم به اینکه سپاه پاسداران امکانات و تسهیلاتش را از طریق هواپیمایی ایران به سوریه منتقل می کند و ایران از حامیان بزرگ پولشویی و تامین مالی تروریسم است ( اگرچه ایران همواره اصرار دارد که گروه هایی مانند حزب الله تروریستی نیستند.) واشنگتن همچنین سرمایه گذاری خارجی در جمهوری اسلامی را تشویق می کند و حتی در نظر دارد امکان معاملات دلاری را در ایران فراهم کند. با اینکه هم اوباما و هم دبیرکل سازمان ملل – بان کی مون – ایران را به خاطر شکستن روح توافق مورد انتقاد قرار داده اند، اما به نظر می رسد مقامات ایالات متحده، آماده هستند بیش از پیش تحریم ها را  -فراتر از شرایط توافق- لغو کنند.

به گفته ژنرال جوزف دانفورد، رئیس‌ ستاد مشترک ارتش آمریکا، واشنگتن امیتازات قطره ای ولی ثابتی را به ایران اعطا می کند و ایران نیز به بسط نفوذاش در منطقه می پردازد و آن را گسترش می دهد. دولت اوباما به تدریج محدودیت های فعالیت موشکی ایران را از بین برده است و تحریم نهادهایی که در فعالیت های موشکی مشارکت دارند را لغو کرده است. در توافق هسته ای در نظر گرفته شده بود تحریم های بین المللی موشک های بالستیک پس از ۸ سال لغو شود اما پس از یک سال این تحریم ها از بین رفتند.

*این مطلب به زبان انگلیسی توسط موسسه دفاع از دموکراسی ها منتشر شده است.

#برنامهموشکیایران #دیدگاهنو #موسسهدفاعازدموکراسی

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon