واکنش ایران به حمایت رئیس «سی آی ای» از حسن روحانی


در تلگرامبخوانید

سخنگوی وزارت خارجه ایران به اظهارات جان برنان رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، «سی آی ای»در خصوص پیامدهای توافق هسته‌ای واکنش نشان داده و گفته است، او در جایگاهی نیست در خصوص مسایل داخلی ایران اظهار نظر بکند. بهرام قاسمی گفته است: «رییس سازمان سی آی‌ای در جایگاهی نیست که بتواند در مورد مسائل داخلی ایران به اظهارنظرهای بی‌ربط و بی‌جا بپردازد. این‌گونه اظهارات مقامات آمریکایی با هدف عملیات روانی در جهت ایجاد تفرقه و دوقطبی‌سازی در جامعه ایرانی صورت می‌گیرد که از نظر ما مردود و محکوم است» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین تاکید کرد که به جز مباحث هسته‌ای، مذاکره دیگری بین آمریکا و ایران مطرح نبوده و نیست.

این اولین واکنش مسئولان ایرانی به اظهارت روز جمعه جان برنان در موسسه آسپن است که در پاسخ به پرسشی در خصوص توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی گفته بود “به نظرم توافق هسته‌ای در راستای جلوگیری ایران از تلاش‌های ایران برای دست یابی به سلاح هسته‌ای اقدامی درست بود و به نظر به تقویت موقعیت حسن روحانی منجر شده، فردی که بسیار میانه رو تر از عناصر دیگر در نظام ایران محسوب می شود. او هم اکنون نیازمند جذب و حمایت بیشتری (از سوی مردم ) است.” وی همچنین با اشاره اختلافات میانه رو وتندرو‌ها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است: در درون فضای سیاسی ایران هم اکنون اختلافاتی بین میانه رو‌ها و تندروها وجود دارد. ما به دقت تحولات و نحوه تعامل آنها رابر سر این اختلافات در آستانه انتخابات ریاست جمهوری زیر نظر داریم.به نظر ما حسن روحانی نشان داده که می خواهدایران را وارد جامعه بین المللی بکند.

رییس سازمان سی آی‌ای در ادامه با اشاره به تاثیر برجام بر مسایل اقتصادی و بر زندگی روزانه مردم ایران گفته است: به نظرم خیلی‌ها از ایرانی‌ها انتظار داشتند، با  آزاد شدن پول‌های ایران خیلی زود وضع عوض شود و بر وضع آنها اثر گذاشت شود، اما این زمان خواهد برد تا تاثیر بگذارد. بنابراین ایران مجبور است بخش از این پول‌ها را صرف تقویت پولی خود و زیر ساخت‌هایش بکند، بنابراین کمی زمان خواهد برد تا مردم تاثیر (توافق) را در زندگی روزمره اشان احساس کنند. وی در پاسخ به پرسشی در خصوص تاثیر توافق هسته‌ای بر روابط ایران و امریکا گفته است: هم اکنون بحث‌های گسترده‌ای بین ایران و آمریکا بر مسایل متعدد اختلافی باقیمانده در جریان است تا چگونه نظام مالی بین المللی با این کشور که تحریم‌های (هسته ایش) برداشته شده رابطه داشته باشد. گفت وگو هایی در جریان است و ایرانی‌ها از این بابت شاکی هستند.

#جانبرنان #دیدگاهنو #سیآیای

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon