ورود پاپ به موضوع تغییرات اقلیمی

موضوع محیط زیست و نگرانی از تخریب آن، تا به حال در قلمرو علم بود.  نهادهای مذهبی کلیسا معمولا یا نسبت به هشدارهای دانشمندان بی‌تفاوت بودند و یا آن را انکار می‌کردند.  اما پاپ این سنت غیررسمی را شکست.  او در سخنرانی عمومی خود در واتیکان نسبت به تغییرات اقلیمی و نابودی منابع طبیعی زمین هشدار داد.  پاپ گفت «زمین، خانه‌ی مشترک ما، در حال تخریب است و همه‌ بخصوص فقیران آسیب خواهند دید.  بنابرین طبق وظیفه‌ای که خداوند به هر انسانی داده‌است، خود را نسبت به آن مسئول می‌دانم.»  اشاره‌ی پاپ فرانسیس به سندی بود که واتیکان با عنوان “مراقبت از خانه‌ی مشترک ما” در مورد مشکل گرمایش زمین و دیگر تخریب‌های محیط زیست منتشر کرد.

در بخشی از این سند دویست صفحه‌ای آمده‌است: «تا به حال چنین آموزش دیدیم که ما انسان‌ها صاحب و سرور زمین هستیم. بنابرین می‌توانیم منابع آن را تصرف و غارت کنیم.  اما این گناه بزرگی بود که خود را در شکل بیماری در خاک، آب، هوا، و در موجودات زنده نشان داد.»  در ادامه این سند به موارد مختلف تخریب محیط زیست اشاره می‌کند.  از جمله فرهنگ مصرف‌گرایی در کشورهای غنی را بشدت نقد می‌کند که باعث تخریب اکوسیستم در کشورهای در حال توسعه و افزایش فقر شده‌است.  همچنین هشدار می‌دهد که باید هرچه سریع‌تر به دوره‌ی مصرف سوخت‌های فسیلی پایان داد.  این سند یادآوری می‌کند که صرفا دستوری برای پیروان کلیسا نیست، بلکه فراخوانی برای همگان است.

بسیاری از دانشمندان از این سند استقبال کردند و آن را کمک بزرگی به هشیاری جهان از واقعیت “گرمایش زمین” قلمداد کردند.  بعضی نیز خواهان عدم دخالت مذهب در حوزه علم شدند.  تا بحال چنین به نظر می‌آمد که علم “گرمایش زمین” را قبول دارد و نسبت به آن هشدار می‌دهد، اما مذهب آن را قبول ندارد و سرنوشت حیات را مشیت لایغیر الهی می‌داند.

در آمریکا، اوباما از سخنان پاپ استقبال کرد، اما جب بوش کاندیدای جمهوری‌خواه گفت که جای مذهب در دل من است و من سیاست اقتصادی خود را از روحانیِ محل یا پاپ نمی‌پرسم!  واکنش‌ متفاوت دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان نسبت به سخنان پاپ می‌تواند اثر زیادی روی رای‌دهندگان بگذارد.  بویژه به خاطر این که پاپ در آمریکا بسیار محبوب است، و در سال جاری نیز برای سخنرانی در سازمان ملل و کنگره به آمریکا خواهد آمد.  قابل پیش‌بینی است که با سخنان او احتمالا میلیون‌ها انسان به کسانی می‌پیوندند که واقعیت گرمایش زمین را انکار نمی‌کنند. در نتیجه افکار عمومی بیش از گذشته خواستار سیاست‌هایی برای حفظ محیط زیست خواهند بود.

پاپ فرانسیس در دوره‌ی کوتاه رهبری خود بسیاری از سنت‌های واتیکان را شکسته‌است.  در همان چند روز اول در یک مراسم مسیحی پاهای مسلمانان را نیز شست.  در سلوک شخصی‌ نیز از ابتدا به ساده‌زیستی روی آورد و بخش زیادی از تشریفات کلیسا را متوقف کرد.  پاپ همچنین توانست در میان افراد تحصیل‌کرده محبوبیت زیادی کسب کند.  مهمترین تابویی که او شکست، چندی پیش، هنگامی بود که گفت “نظریه‌ی تکامل” را قبول دارد.  هرچند برداشتی متفاوت از این نظریه ارایه داد و آن را بخشی از خلقت خداوند دانست.

پاپ البته به جن‌گیری و وجود ارواح شیطانی هم اعتقاد دارد.  چند روز پیش کلیسای مکزیک اعلام کرد که با فرستادن تعدادی کشیش جن‌گیر به سراسر مکزیک مراسم پاک‌سازی این کشور از ارواح خبیثه و شیطانی به انجام رسیده‌است.  در هفت سال اخیر بیش از صدهزار نفر در مکزیک، بخاطر جنگ مواد مخدر کشته شده‌اند. پاپ گفته بود مکزیک بخاطر گناهان زیاد مردم جن‌زده شده! او بارها به مناسبت‌های مختلف از ارواح شیطانی سخن گفته.  یک بار نیز خود در مقابل دوربین مراسم جن‌گیری را اجرا کرد.  ولی به نظر نمی‌رسد این بخش از اعتقادات او، در نقش اجتماعی مترقی و سنت‌شکنی که پیش گرفته، خللی وارد کند.

#آبوهوا #پاپفرانسیس #دیدگاهنو #محیطزیست

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon