پایان برجام

دانالد ترامپ در یک سخنرانی تاریخی به مهمترین توافق میان ایران و آمریکا پایان داد. برنامه جامع اقدام مشترک یا آنطور که در رسانه های ایران برجام نامیده میشود، توافقی بود میان جمهوری اسلامی و شش قدرت جهانی برای محدود کردن فعالیت های هسته‌ای رژیم تهران. ترامپ که پیش از رسیدن به ریاست جمهوری وعده داده بود به این توافق پایان خواهد داد، برای عملی کردن این وعده انتخاباتی پس از رسیدن به قدرت حتی وزیر خارجه اش را نیز تغییر داد.

در تلگرام بخوانید

ترامپ بارها اعلام کرده بود که برجام توافقی معیوب است که در سایه آن جمهوری اسلامی توانسته است به میلیاردها دلار دست پیدا کند، پولی که بنا بر آمارها اغلب برای ماجراجویی های منطقه ایی صرف شده است و منفعت آن به جیب دولت بشار اسد در سوریه، حرب الله در لبنان، گروه های تروریستی در یمن و مراکش، گروه های مسلح شیعی در عراق رفته است.

بانک های ایرانی با هزینه کردن سپرده های مردم بپای ولخرجی های حکومت دچار ورشکستگی شده اند و از بازپرداخت اصل سپرده ها به مردم عاجز اند. اعتراضات هر روزه مردم مقابل موسسات مالی در شهرهای مختلف و لیست بلندبالای بدهکاران بانکی که قرار نیست ریالی به خزانه بازگردانند بیش از پیش اقتصاد فاسد جمهوری اسلامی را فلج کرده است.

برجام زمانی پایان میابد که دولت جمهوری اسلامی دلاری برای عرضه به بازار ندارد و قیمت دلار در بازار غیر رسمی تا هفت هزار تومان هم رسیده است و در چند ماه گذشته ریال بیشتر از نیمی از ارزش خود را از دست داده است. هزینه بالای لشکرکشی به کشورهای خاورمیانه و رشد چهل درصدی بودجه نظامی (صرفا بنابر آمارهای رسمی) رمقی برای اقتصاد ایران باقی نگذاشته است.

ایرانیان نه تنها هر روز فقیر تر میشوند که عرصه آزادی های اجتماعی نیز بر آنها تنگ تر میشود. مشغله های برون مرزی حکومت باعث نشده تا آنها از سر چهاراه ها و میدان ها غافل شوند و دست از آزار ایرانیان بردارند. پس از اصلاحات اخیر در عربستان سعودی حالا ایران عقب مانده ترین کشور خاورمیانه با نازل ترین سطح آزادی های اجتماعی بشمار میرود و ایران تنها کشوری در جهان است که حجاب در آن اجباری است.

هرچند به مدد بازوهای رسانه ایی حکومت در خارج از ایران تلاش میشود تا تصویری قابل قبول از ایران ارائه شود و جواد ظریف همچنان تلاش میکند تا توجیهات پوسیده اش درباره نبود آزادی های ابتدایی بشری در ایران را به خورد رسانه های غربی بدهد و دلیل نبود این آزادی های ابتدایی را “فرهنگ” و “انتخاب” جامعه ایران معرفی کند. بارها گفته شده است که ایرانیان حافظه ایی تاریخی ندارند اما به نظر میرسد که تاریخ مصرف این دروغ ها در افکار عمومی رو به اتمام است و فشارهای متعدد و چند جانبه حکومت دیگر رمقی برای باور این دروغها باقی نگذاشته است. روزهای سختی در انتظار جمهوری اسلامی است و باید دید که آیا پایان برجام شیشه عمر چهل ساله حکومت جمهوری اسلامی را هم خواهد شکست؟

در تلگرام بخوانید

#پایانبرجام #دیدگاهنو

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon