پروژه گروگان گیری و بازداشت نازنین زاغری و هما هودفر


در تلگرامبخوانید

فریبا داوودی مهاجر

 فعال حقوق زنان

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران بازداشت نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی را «مسأله امنیتی» خواند و گفت: «از بیان جزییات آن معذورم». اما اگر امروز نازنین زاغری در بازداشت است نه برای مساله امنیتی است که در راستای “پروژه گروگان گیری“ برای چانه زنی مقابل غرب او در زندان امنیتی و انفرادی و بازجویی به سر میبرد. هما هودفر نیز گروگان دیگر جمهوری اسلامی است مانند ملتی که به عمر انقلاب اسلامی گروگان سیستم هستند. نظام جمهوری اسلامی هر طور که خواسته به قاعده زمان با مردم ایران که با خوش خیالی به آن ها آری گفتند معامله کرده است. محسنی اژه ای به درستی می گوید که «از بیان جزییات معذورم» چون فی الواقع نظام معذور است که زندانیان را روی میز معامله کند و باید آن ها را بگذارد برای وقت مبادا تا به قیمت خوب بفروشد این کالا های قابل معامله را، و به همین دلیل است که به یک باره موسسه ولوم می شود موسسه برانداز و نازنین زاغری می شود از عوامل موثر براندازی در ایران.

جمهوری اسلامی که امروز برای تداوم چانه زنی با غرب دستش خالی است رویکرد گروگان گیری که شکلی از ”تاکتیک کمین” در مقابل دشمن است را در دستور کار خود قرار داده تا بتواند به عنوان یک “کار ویژه“ اثر بخش که در گذشته سابقه داشته است در چانه زنی با غرب به کار گیرد. بمانند تاکتیکی که بتواند با یک اهرم موثر به ادامه مذاکرات بپردازد. اهداف این گروگان گیری قابل حدس است؛ اول این که از این مسیر تندروها می توانند اقتدار خود را به نوعی در فضای داخلی و خارجی به رخ بکشند و همچنان به هواداران خود نشان دهند که به شعارهای قبلی در مقابل مهاجمان فرهنگی پایبند هستند. آنها افرادی چون نازنین زاغری و هما هودفر را می ربایند تا در شرایطی که ساختارهای حاکمیتی و اعتماد عمومی به نظام به شدت کاهش یافته است واز پشتوانه مردمی برای گفت و گو برخوردار نیستند بتوانند پشت یک میز بنشینند و به داد و ستد بدون در نظر گرفتن پای بندی به اصول حقوق بشر ادامه دهند.

جمهوری اسلامی می کوشدتا با واسطه این تاکتیک، غرب را در شرایط متفاوت و حتی دشواری برای گفت و گو قرار دهد و بی تردید چنانچه آن ها به دام چنین روش هایی بیافتند این روش ها با شیوه های متفاوت پایان نخواهد یافت و هر بار از جعبه مارگیری جمهوری اسلامی یک بازی جدید بیرون خواهد آمد که در نهایت نه به سود غرب و نه به سود پیشبرد آرمان های حقوق بشر در ایران منجر می شود . جمهوری اسلامی در این اندیشه است تا از راه برخی اقدامات همچون گروگان گیری که مسبوق به سابقه است ظرفیت توانایی خود را برای تحت فشار گذاشتن فعالان حقوق بشر در ایران و کشورهایی که این افراد دارای تابعیت آن ها نیزهستند نشان دهد تا بتواند همچنان با رو کردن کارت های برنده همچون گروگان ها به باج خواهی بپردازد و مهمتر آنکه برای کاهش هزینه های ناشی از تقابل این کشورها با جمهوری اسلامی همواره بخشی از جناح های داخل نظام را به عنوان چهره هایی که غرب می توان با آنها گفت و گو کند به غرب غالب کرده و سند پیروزی دیپلماسی را با هر روشی همانند بازجو خوب و بازجو بد به نام نظام ثبت کند و خود را از شرایط سخت پسا تحریم و پیامدهای دخالت جمهوری اسلامی در منطقه خارج کند.

این در شرایطی است که هنوز ایران از پیامد های ناشی از گروگان گیری  ۱۳ آبان سال ۵۸ به طور کامل خارج نشده، پیامدهایی که موجب قطع رابطه دو کشور و بدبینی در سال های طولانی  شد و ممکن است تکرار گروگان گیری هایی همچون هما هودفر و نازنین زاغری تحمل طرف غربی را تمام کند و توافق هایی از این دست را با خطر جدی روبرو کند چرا که توافق هسته ای با همه تابو شکنی ها و شکستن خطوط قرمز از ظرفیت محدودی برخوردار است و علی الظاهر تغییری در راهبرد آمریکا ستیزی جمهوری اسلامی ایجاد نکرده، هر چند سال ها قبل از آنکه مردم متوجه شوند آمد و شدها آغاز شده و همزمان شعار مرگ بر امریکا تداوم داشت.

فراموش نکنیم اشغال سفارت آمریکا و گروگانگیری دیپلمات ها یک حرکت محکوم و غیر قابل قبول و بر خلاف قواعد بین المللی بود  و نتیجه آن هشت سال جنگ و یک میلیون شهید و مجروح و هزاران میلیارد دلار خسارت و تحریم و … بود و امروز که جهان به سمت ایران برای ارتباط دوباره آمده است ، تداوم سیاست گروگان گیری از سوی جمهوری اسلامی یک خطای نابخشودنی است ولو این توافق بدون در نظر گرفتن حقوق بشر در نهایت تصویب شد.

تداوم سیاست خارجی ستیزه جو

از سوی دیگر سیاست گروگان گیری سیاست تداوم تنش بین ایران و غرب است تو گویی توافق هسته ای اتفاق بزرگی در روابط ایران و غرب نبوده است درحالیکه این توافق شکست کامل علی خامنه ای در سیاست خارجی و حتی سیاست گذاری داخلی و اقتصادی کشور بوده است . سیاستی که میلیاردها دلار سرمایه ملی ایران رابه پای هسته کردن ایران به یک باره نابود کرد. جمهوری اسلامی با سیاست گروگان گیری می خواهد نشان دهد که سیاست خارجی ستیزه جو همچنان می تواند دستور کار بخشی از نظام باشد که می تواند به عنوان مترسک عمل کرده و هر لحظه تغییرات پایدار را با خطر مواجه کند. جمهوری اسلامی می خواهد نشان دهد که توافق منجر به نفوذ سیاست های غربی نشده است و بخش اصلی قدرت ضمن پذیرش توافق هسته ای همچنان می خواهد که امریکا شیطان باقی بماند و ایران در پس پرده مبارزه با شیطان به ماجراجویی های منطقه ای خود ادامه دهد.

حکومتی که در خصوص سیاست دشمن ستیزی با ملت خود تمایز دارد و ملتش مایل به سیاست تنش زدایی با دنیاست . ملتی که مایل به خروج از بن بستی است که جمهوری اسلامی سال هاست آنها را با آن روبرو کرده و به نام فرهنگ اسلامی ارزش های مدنی را از ایران حذف کرده است . هر چند که در مقطعی گروههای چپ به نام مبارزه با امپریالیست بر طبل غرب ستیزی کوبیدند و به دام فریب بزرگ خمینی افتادند . فریبی که همچنان ادامه داشته و نابودی فرهنگی و اقتصادی و سیاسی ایران منجر شده است .  نابودی مفاهیمی چون تفاهم ،آشتی و گفت و گو و تعامل که سال ها جرم تلقی می شد و چه انسان های برابری خواهی که به اسم این مفاهیم سالیان سال از عمر خود را در زندان ها گذرانده و یا سر بدار شدند.

روند مذاکرات غیر رسمی و پشت پرده با وجود توافق هسته ای پیرامون موضوعات دیگر همچنان ادامه خواهد داشت.  مردم ایران در طول انقلاب اسلامی خسارت های فراوانی از دشمنی و بدبینی ایران و امریکا را تجربه کردند و برای آن بهای سنگینی پرداختند و دیگر خواهان تکرار آن نیستند. تداوم سیاست گروگان گیری تداوم بدبینی است و خامنه ای بداند چنانچه این توافق به دلیل ادامه روش های ستیزه جویانه به هر دلیل زیر سوال برود او دیگر نمی تواند شکست توافق نامه را به گردن بیاندازد و در قبال تداوم غرب ستیزی باید مسئولیت اقدامات خود و گروه های تحت امر خود را به عهده بگیرد.

فریبا داوودی مهاجرفریبا داوودی مهاجر فعال حقوق زنان و روزنامه‌نگار ایرانی است. او سردبیر انجمن روزنامه نگاران جوان، عضو مرکزی کمیته سازمان مدافعان آزادی مطبوعات ایران، همچنین عضو شورای عالی سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی (ادوار دفتر تحکیم وحدت) بوده است.

#فریباداوودیمهاجر #نازنیتزاغری #دیدگاهنو #محسنیاژهای #هماهودفر #گروگانگیری

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon