پیراهن آبی، در موزه هنر قوتلینگِن به نمایش درآمد

آذین ساداتی مجسمه‌ساز و هنرمند ایرانی ساکن آلمان در گفتگو با دیدگاه‌نو اطلاع داد که پیراهن آبی با نام «بلو گرل» او در نمایشگاه موزه هنر قوتلینگِن آلمان به نمایش عمومی قرار گرفته است. این هنرمند ایرانی معترض به سیاست‌های جمهوری‌ اسلامی تاکنون در چندین نمایشگاه هنری شرکت کرده و از جمله آثار وی «صد سال آزادی» است.  خانم ساداتی در متنی که در اختیار دیدگاه‌نو قرار داده است دلایل انتخاب اثر جدید خود در موزه قوتلینگِن آلمان را بیان کرده است که عینا منتشر می‌شود. این متن در اختیار موزه قوتلینگِن قرار گرفته است.

در تلگرام بخوانید

«حدود دوسال پیش من پروژه ای را درKunst Art Eleven با نام“صد سال آزادی” داشتم. من ازخواندن کتاب اشعار شیلر شروع کردم. کتاب او اولین کتاب درایران بود که از یک زبان غربی به فارسی ترجمه می‌شد. مترجم “خدعه و عشق” پدر اولین زن شاعر ایرانی با نام پروین اعتصامی بود. در طول این١٠٠سال بسیاری از زنان ایرانی سعی کردند به مقابله با مذهب رسمی، خرافات و آپارتایدهای جنسی در دوران قاجار و در دوره جمهوری اسلامی بپردازند. 

مسیح علینژاد یکی ازخبرنگاران تاثیرگذاری بود که کمپین چهارشنبه‌های سفید را ابداع کرد. مردم در هر چهارشنبه لباس های سفید می‌پوشیدند تا به حجاب اجباری اعتراض کنند. بیش از یک سال پیش، ویدا موحد اولین زن ایرانی بود که با شال سفید بر سر چوب، در یکی از پر رفت و آمدترین میادین تهران ایستاد! “انقلاب” نام آن میدان است. انقلاب در فارسی به معنی “انقلاب” است. پس موحد با نام “دخترانقلاب” معرفی شد. پس از آن بسیاری از زنان ایرانی در راه او در جای جای ایران ایستادند، تا به حجاب و قوانین شریعت نه بگویند. تنها حدود دو هفته پیش، ما زنی را از دست دادیم که برای تشویق تیم محبوبش به استادیوم رفته بود. نام آن تیم “استقلال” است و لباس آن ها آبی‌ست. استقلال در فارسی به معنی “استقلال” است. او به ۶ ماه حبس محکوم شده بود، او می دانست چه اتفاقی منتظر او در زندان زنان است! توهین، تجاوز، عفونت، بی آبی، غذای آلوده! بنابراین او خود را درمقابل دادگاه به آتش کشید.

بسیاری از ایرانیان با او و برای او ایستادند و از فیفا تقاضا کردند تا فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی را درایران تعلیق کند. چند روزقبل ازمرگ او، قهرمان جودو ایران به نام سعید مولایی نیز به آلمان پناهنده شد! چرا! چون ورزشکاران ایرانی که زیر پرچم جمهوری اسلامی در ایران ورزش می کنند، آنها ازبازی درمقابل رقیب اسرائیلی محروم هستند! آنها باید ببازند تا با اسرائیل بازی نکنند! آنها اعتماد به نفس خود را می کشند! آنها رویاهای خود را می کشند تا بخشی از فلسطینی ها با سرمایه کشور ما احساس راحتی کنند! ما هشتاد میلیون درایران و بیش از ۶ میلیون خارج از ایران هستیم. تمامی دنیا از رنج فلسطین می گویند! اما هیچ کس از رنجی که ما مجبوریم به خاطر فلسطین تحمل کنیم چیزی نمی گوید! چرا!؟  برای نفت! چون کشورهای دیگر به نفت ارزان فکر می کنند! و ادامه این رژیم را برای رسیدن به نفت ارزان، حمایت می کنند! اما من فکر می کنم من راهم را از مجسمه سازی صرف به ساختن کلمات تغییر دادم، چون اینطور قویتر و سریعترم. و ما باقدرت و سرعت زنان، میتوانیم جهان را تغییر دهیم. بله زنان خالق نوازد هستند، خلق می کنند و یاد می دهند؛ جنگنده های نوین را! بدون اسلحه! بدون بمب! بدون شیون و زجه! ما،زنان ایرانی آن را با خون،عشق ونهایت قدرتمان می سازیم! تا به آلمان سلام کنیم، و بگوییم با ما و در کنار ما باشید! به اشتاینمایر رئیس جمهور آلمان بگویید، او حق ندارد چهل سالگی رژیم اسلامی را تبریک بگوید تا از وزیر امور خارجه آقای ماس بپرسید، برای چه او با رژیم ملاها مماشات می کند؟ چقدر دختران آبی سرزمین ما باید بمیرند!؟» استیتمنت دیدگاه ِ آذین ساداتی توسط ممدوو بابائی تنظیم شده است.

#مسیحعلینژاد #آذینساداتی #هنر #دیدگاهنو #دخترآبی #جمهوریاسلامی

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon