پیوند نفتی روسیه و قطر

 قطر حدود ۱۹ درصد سهم در روس نفت را خریداری کرده و این غول نفتی روسی را از قرارداد نافرجامش برای فروش یک سهم عمده به شرکت CEFC چین نجات می دهد. این قرارداد روابط میان مسکو و دوحه را در شرایطی که قطر با بایکوت همسایگانش در خلیج فارس روبروست، تحکیم می کند.

در تلگرام بخوانید

صندوق سرمایه گذاری دولتی قطر زمانی که روس نفت در سال ۲۰۱۶ به خصوصی سازی جزئی اقدام کرد، به همراه شرکت سوییسی گلنکور ۱۹ درصد سهم در روس نفت را به ارزش ۱۰.۲ میلیارد یورو (۱۲.۲ میلیارد دلار) خریداری کرد. اما سال گذشته این کنسرسیوم در قراردادی به ارزش ۹.۱ میلیارد دلار، موافقت کرد ۱۴.۱۶ درصد سهم در روس نفت را به شرکت CEFC چاینا انرژی بفروشد. اما پس از اینکه “یه جیان مینگ” موسس و رییس هیات مدیره CEFC به ظن جرایم اقتصادی، هدف تحقیقات مقامات چینی قرار گرفت، این قرارداد به مشکل برخورد کرد. گلنکور روز جمعه اعلام کرد کنسرسیومی که سهام روس نفت را فروخت، منحل شده و قطر و گلنکور اکنون سهام این شرکت را مستقیما در اختیار دارند.

سازمان سرمایه گذاری قطر ۱۸.۹۳ درصد سهم و گلنکور ۰.۵۷ درصد سهم روس نفت را کنترل خواهد کرد. از زمانی که خاتمه این قرارداد اعلام شده، CEFC اظهارنظر علنی نکرده است. شرکت CEFC که زمانی بسیار بلندپرواز بود اکنون که مدیرش هدف تحقیقات قرار دارد، در حال فروش داراییهای خود برای پرداخت معوقات کارمندان و بدهی هایش است. بر اساس گزارش رویترز، روس نفت از تحریمهای آمریکا علیه روسیه بر سر الحاق شبه جزیره کریمه و جنگ در شرق اوکراین، به شدت لطمه دیده است. اما منابع آگاه در سازمان سرمایه گذاری قطر می گویند روس نفت با توجه به اینکه تنها ۶۵ میلیارد دلار ارزش دارد، ممکن است سرمایه گذاری بلندمدت سودآوری باشد.

سرنوشت قرارداد CEFC که یکی از بزرگترین سرمایه گذاریهای چین در روسیه بود، آمادگی دولت چین برای مقابله با فعالیتهای پرریسک مالی در میان شرکتهای بزرگ را به محک گذاشت. با این حال روس نفت اعلام کرده که همچنان چین را یک بازار استراتژیک می داند و بر مبنای توافقاتی که با CEFCداشته است به قراردادهای تامین نفت عمل می کند. روس نفت در سال ۲۰۱۷ یک قرارداد پنج ساله را برای تامین ۱۲ میلیون تن نفت در سال برای این شرکت چینی امضا کرد. گلنکور نیز تحت تمهیدات جدید، توافق بلندمدت خود با این تولیدکننده روسی برای خرید نفت را حفظ خواهد کرد.

در تلگرام بخوانید

#روسیه #قطر

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon