چرا ترامپ شرکت های بزرگ را تهدید میکند؟

از زمانی که دانالد ترامپ برنده انتخابات ریاست جمهوری شده است، روزی نیست که یک شرکت بزرگ را تهدید نکرده باشد. از اعلام لغو قرارداد با بوئینگ برای ساخت هواپیمای جدید “ایرفورس وان”برای رئیس جمهور به دلیل گران بودن آن تا انتقاد از قرارداد های پر هزینه  و بی فایده نظامی با کمپانی مشهور لاکهید مارتین که هواپیماهای جنگی تولید میکند. پس از توئیت های تهدید آمیز خطاب به غول های صنایع هوایی حالا نوبت به کمپانی های خودرو سازی رسیده است. ترامپ تاکنون جنرال موتورز و تویوتا را تهدید کرده است که اگر کارخانجات خود را به مکزیک یا دیگر کشورها ببرند با مالیات بالای مرزی برای ارائه محصولاتشان به بازار ایالات متحده مواجه خواهند شد.

در تلگرام بخوانید

باراک اوباما زمانی که استیو جابز زنده بود چندین بار از او خواسته بود تا بخش های عظیم تولید قطعات و اسمبلی شرکت اپل را از چین به آمریکا بیاورد که با جواب منفی جابز مواجه شد، بنیانگذار اپل خطاب به اوباما گفته بود ” این مشاغل به آمریکا باز نخواهد گشت” حالا دانالد ترامپ تلاش میکند تا با اتخاذ طرح های دستوری و تخطی از قوانین تجارت آزاد به نفع ایجاد مشاغل در آمریکا کاری کند، برنامه ای که هنوز ابعاد و نتایج احتمالی آن روشن نیست. مدیرعامل تویوتا در پاسخ به تهدید ترامپ گفته است که این شرکت قصد ندارد کارخانجات خود در مکزیک را کاهش دهد و با توجه به تصمیمات دولت آینده آمریکا سیاست هایش را تنظیم خواهد کرد.

ترامپ از طرفی تلاش میکند تا دولت آمریکا بعنوان یک مشتری عمده صنایع نظامی هزینه هایش را کاهش دهد و از سوی دیگر در زمینه هایی که شرکتهای بزرگ تجاری صرفا از بازار مصرفی آمریکا سود میبرند آنها را مجبور کند تا کسب و کارشان را به داخل آمریکا بیاورند. این اتفاق در صورت تحقق به کاهش سودهی این غول های تجاری خواهد شد و روند رشد اقتصادی را با چالش مواجه خواهد کرد و در نهایت قیمت کالای مصرفی در ایالات متحده رشد قابل ملاحظه ای خواهد داشت. باید منتظر ماند تا سیاست های اقتصادی ترامپ پس از روی کار آمدن او روشن تر شوند تا نتایج آن بروی طبقه کارگر و متوسط آمریکایی دیده شود.

#اقتصادآمریکا #ترامپ #دیدگاهنو

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon