چگونه اسد به قدرت گیری “داعش” کمک کرد

دیوید بلر – در نگاه نخست داعش و بشار اسد دشمنان کینه توز یکدیگر به حساب می آیند. بشار اسد، دیکتاتوری سکولار و از پیروان فرقه علوی اسلامی است. در عین حال، رهبران اسلامگرای داعش، متعصبان اهل سنت هستند، که خود را از طرف خدا مامور برپایی یک دولت اسلامی می دانند. منطق می گوید که داعش و اسد بایستی در صدد نابودی یکدیگر باشند. اما منطق در خاورمیانه زیاد کارایی ندارد. واقعیت آن است که اسد ظالمانه برای حفظ قدرت می جنگد، و شواهد نشان می دهد که اسد، به آرامی با کسانی همکاری می کند که قرار بود دشمنش باشند. کسانی که اسد فعالانه به قدرت گیری آنها کمک کرد. تفکر پشت این استراتژی ظاهرا گمراه کننده، ساده است. بشار  اسد می خواهد مردم کشورش و غرب را مجبور به انتخابی ناخوشایند کند: یا او در قدرت می ماند یا اینکه سوریه به دست گروه متعصب داعش می افتد. بشار اسد فکر می کند، مردم سوریه و دول غربی او را بر بنیادگرایان سنی ترجیح خواهند داد.

در تلگرام بخوانید

اما این طرح تا زمانی کاراست که، داعش نیرومندترین نیروی شورشی باشد، و شواهد حاکی از آن است که اسد هرکاری کرده است تا این فرض محقق شود. در سال ۲۰۱۲، داعش یک جنبش مذهبی به حاشیه رانده شده در منطقه ای کوچک در عراق بود. اما اسد تمام زندانیان خطرناک جهادی را از زندان صیدنایا در نزدیک دمشق آزاد کرد. اسد با این کار امیدوار بود که همه این افراد به داعش بپیوندند و کادر رهبری این گروه را تقویت کنند. این خواسته اسد برآورده شد. حتی تعدادی از سران داعش اذعان کرده اند که از زندانیان سابق سوریه بودند که رژیم بشار اسد آنها را آزاد کرد.

تا سال ۲۰۱۳، داعش موفق شد میدان های نفتی شرق سوریه را تصرف کند. اما برای کسب سود از این دارایی ها، نیاز داشت تا برای این نفت مشتری پیدا کنند. رژیم اسد پا میان گذاشت و شروع به خرید نفت از داعش کرد، و در نتیجه به تقویت مالی این گروه کمک کرد. پس از آکه اسد با آزادکردن زندانیان جهادی به داعش یاری رساند و با عفو آن ها حسن نیت خود نسبت به این گروه را نشان داد و نیز پس از آکه خزانه داعش را با پول نفت پر کرد، بشار اسد تصمیم گرفت عملیات نظامی خود را بر دیگر شورشیان متمرکز کند. هر شهر و حومه ای که ارتش آزاد سوریه آن را تصرف کرده بود، از زمین و هوا بی رحمانه مورد حمله قرار می گرفت. رژیم اسد حتی از گازهای سمی علیه پناهگاه های شورشیان استفاده می کرد.

داعش از اینکه از حملات مصون بود خشنود بود. تا وقتیکه نیروهای هوایی سوریه شهر رقه را نیز (البته به ندرت) بمباران کردند، شهری که به عنوان پایتخت غیررسمی داعش شناخته شده است. راست آنکه رژیم اسد بسیار خوشحال است که شاهد ظهور و قدرت گیری داعش است. این به روایت او از جنگ داخلی سوریه کمک می کند. روایتی که تاکید دارد اسد با گروهی افراطی مانند القاعده طرف است. روایتی که عملیات نظامی او را توجیه پذیر می کند. کریس دویل  شورای تحکیم تفاهم بین اعراب و انگلیس گفت:« شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد که آنها [رژیم اسد] تحرکات بنیادگرایان اسلامی را تشویق می کردند.»

البته نشانه هایی هم وجود دارد که داعش این لطف ها را جبران کرده است. داعش نیز بر جای تلاش برای پایین کشیدن اسد، بر مبارزه با شورشیان غیراسلامگرا تمرکز کرده است. وقتی که داعش به بالاترین حد قدرت نظامی خود رسید، برجای پیشروی به سمت دمشق و سرنگونی رژیم اسد، به شمال عراق حمله کرد و در آن منطقه بحران بزرگی را پدید آورد. مانند بسیاری از دیکتاتورهای خاورمیانه، بشار اسد امیدوار است که غرب او را به عنوان تنها سنگر مقابله با متعصبان دینی بپذیرد. بنیادگرایانی که خود بشار اسد از آنها حمایت و محافظت کرده است. متاسفانه باید به صراحت گفت، او می خواهد هم آتش افروز باشد و هم آتش نشان، اما سوال این جاست که آیا او می تواند با توسل به این حربه سنتی، خود را نجات دهد؟

#داعش #سوریه #بشاراسد #دیدگاهنو #جنگداخلیسوریه

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon