کار ما معرفی ایران بعنوان یک بسته قابل قبول است

اندیشکده ها نقش مهمی در شکل دادن به روابط بین الملل دارند. در آمریکا نزدیک به دو هزار اندیشکده و گروه مطالعاتی وجود دارد در حالی که اندیشکده های فعال و شناخته شده در داخل و خارج از ایران به زحمت به عدد ۳۰ میرسند. در دوران ریاست جمهوری رفسنجانی، توجه بر این اندیشکده ها بیشتر شد و در سال ۶۸ شمسی “مرکز تحقیقات استراتژیک” بعنوان بخشی از نهاد ریاست جمهوری به ریاست محمدموسوی خوئینی تاسیس گردید. پس از پایان ریاست جمهوری رفسنجانی، این اندیشکده با او به تشخیص مصلحت رفت و به بخشی از مجمع تشخیص مصلحت نظام تبدیل شد. رفسنجانی و کارگزارن بدرستی درک کرده بودند که خلاء ارتباط با نهادهای تصمیم ساز در اروپا و غرب، جمهوری اسلامی را برای بقا دچار مشکل کرده است.

در تلگرام بخوانید

یکی از دانشجویانی که تجربه همکاری مستقیم با “علیرضا میریوسفی” از اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی برای توافق هسته‌ای داشته است به شرط ناشناس ماندن حاضر به گفتگو با دیدگاه نو شد. البته سوالات برای گرفتن پاسخ دقیق تر بی نتیجه ماند و تلاش هم این بود که گفتگو به مناظره تبدیل نشود.

چطور با جریان لابی به نفع ایران آشنا شدید؟

ما به این صورت به ماجرا نگاه نمیکردیم. ایران در آستانه یک جنگ بود و خصوصا در زمان احمدی نژاد بدلیل سیاست های اشتباه در هر دو طرف هر لحظه امکان این وجود داشت که جنگی اتفاق بیافتد. من در کانادا دانشجو بودم و قصد داشتم برای دوره دکترا در آمریکا تحصیل کنم. به همراه دوست دیگرم که او در آمریکا تحصیل میکرد، تمایل داشتیم که فعالیتی بر علیه تحریم ها داشته باشیم. یکی دوبار باهم وقت گرفتیم و به دفاتر سناتورهایی که مواضع بهتری داشتند رفتیم. سپس یکی از دوستان توصیه کرد اگر تمایل به فعالیت بیشتری داریم با “شورای عالی ایرانیان خارج کشور” ارتباط برقرار کنیم که در سفری به ایران یکبار هم با آقای قوام شهیدی حضوری دیدار کردیم و ایشان از تجربه رفتن ما به دفاتر سناتورها شگفت زده شدند. ما البته عنوان “لابی گری” به این فعالیت ها ندادیم و نمیدیم، صرفا یک فعالیت اجتماعی بود برای رفع مشکل تحریم مردم عادی و کم کردن مشکلات مردم. بعد هم از دوستان مرتبط با آقای میریوسفی با ما تماس گرفتند و قرار شد که دیدار با سناتورها با نظم و برنامه مشخص و هماهنگ باشد

پولی هم دریافت کردید؟ یا اصلا چنین پیشنهادی شد؟

همیشه این حرف ها بوده است که کسانی که مخالف جنگ و تحریم هستند از جمهوری اسلامی پول میگیرند. اما واقعا چنین چیزی نبود، ما یک زمانی میگذاشتیم و هدفمان کمک به ایران بود. البته طبیعتا برای کسانی که بطور تمام وقت درگیر بودند و حالت شعل داشت مثلا با تیم مذاکره کننده سفر میکردند و دیدارهایی در حاشیه جلسات وجود داشت، خب طبیعی بود که اگر کسی شغلش باشد بعنوان خبرنگار یا مذاکره کننده اما در مورد اغلب جوان ها و دانشجویانی که فعالیت میکردند اینگونه نبود. البته اگر کسی هم برای فعالیت بر ضد جنگ و تحریم پولی هم دریافت کند به نظر من اشکالی ندارد.

اینکه دیدارها با سناتورها منظم و با برنامه مشخص باشد به چه معنی بود؟

یکسری موسساتی بودند که قبل از دیدار مطالبی بر علیه تحریم ها منتشر میکردند. ماهم مطالبی درباره تاثیر این تحریم ها بر دانشجویان و زندگی خودمان نوشتیم و بعد طبق زمانبندی مثلا با چند سناتور دموکرات و جمهوریخواه با عنوان نویسندگان این مطلب دیدار کردیم و تجربیات خودمان را توضیح دادیم. معمولا یک یا دونفر آمریکایی از گروه های مخالف جنگ هم با ما بودند.

نقش شورای ملی ایرانیان آمریکا چه بود؟ ارتباطی هم با نایاک داشتید؟

با نایاک بعدتر ارتباط گرفتیم. نایاک فعالیت های گسترده ایی بر ضد جنگ و تحریم داشت و ایرانیان مطرح و معتبری با نایاک همکاری کرده و میکنند. در این سالها هم در پی فعالیت هایی که برای جامعه ایرانی انجام داده اند بر اعتبارشان افزوده شده. میشود گفت که نایاک یکی از معدود موسساتی است که ایرانیان داخل آمریکا بهش اعتماد دارند. نایاک زحمات زیادی کشید تا توافق هسته‌ای به نتیجه برسد و بدلیل هدف مثبتی که دارند افراد تمایل دارند باهاشون همکاری کنند.

درباره اتهاماتی که به نایاک وارد شد و در مواردی هم محکوم شدند چطور؟

این دعوایی بود که مجاهدین به دلیل موضع نایاک با اونها شروع کرد و فرقی هم نمیکند چه نایاک یا هر موسسه دیگری بر علیه جنگ و تحریم اقدام کند، مجاهدین با آنها مشکل خواهند داشت و آنها هم با مجاهدین به مشکل میخورند

تابحال درباره نقض حقوق بشر در ایران هم فعالیتی داشتید؟

گروه های زیادی هستند که در اینباره فعال اند، حتی نایاک یک بخشی دارد که وضعیت حقوق بشر ایران را مانیتور میکند و حتی بعضی از اعضای نایاک هم در ایران زندانی هستند. به نظر من اگر وضعیت اضطراری و خطر خارجی بر علیه ایران رفع شود، وضعیت حقوق بشر هم بهتر خواهد شد. الان حاکمیت میترسد که غرب قصد سرنگونی دارد و به هر جریانی مشکوک است. یکی از دلایلی که ما همکاری مشهودی با نایاک نداشتیم همین مسئله خطری بود که ممکن بود وجود داشته باشد بخصوص برای ما که به ایران رفت و آمد میکردیم. اینکه در خارج از ایران برای وضع حقوق بشر فعالیت کنیم عملا امکان کمک و همکاری بر سر مسئله هسته ای را به خطر می انداخت و اولویت ما نبود.

با توجه به تجربه شخصی وجود جریان لابی گری به نفع جمهوری اسلامی در خارج از ایران را تائید میکنید؟

اتفاقا ایران در این زمینه از همه کشورها عقب تر است. ساختار سیاست در امریکا با اندیشکده ها و تینک تنک ها گره خورده و ما ایرانی ها هم این ضرورت را اتفاقا دیر درک کردیم. خصوصا حالا که در دولت فعلی آمریکا کمبود چنین چیزی بیش از پیش خودش را نشان میدهد. اگر ما در این سالها قوی تر بودیم مشکل ایران و امریکا حل شده بود!

یعنی حل این مشکل را منوط به تغییر رفتار حکومت ایران نمیدانید؟

کشورهایی به مراتب بدتر از ایران از لحاظ وضعیت آزادی و حقوق بشر قرار دارند اما مشکلی هم با آمریکا ندارند. مثلا عربستان حتی در ۱۱ سپتامبر نقش داشته اما بزرگترین متحد آمریکا در خاورمیانه است. شما ببینید که عربستان چقدر هزینه میکند در فضای لابی ها در آمریکا و چه میزان کار مطالعاتی به نفع این کشور انجام میشود. اینها در نهایت مواضع سیاست خارجی امریکا را تعیین میکند.

البته حکومت ایران معتقد است که آمریکا شیطان بزرگ است و نمیخواد ارتباطی داشته باشد

با تمام اینها من معتقدم که با کار رسانه‌ای این مسائل قابل حل است. شما ببینید الان ورزشکاران آمریکایی به اعتراض برای سرود ملی بلند نمیشوند

این به نظر شما متفاوت نیست از اینکه رهبر یک کشوری رسما نخواهد ارتباطی داشته باشد و از تریبون های رسمی مرگ بر آمریکا گفته شود؟

من تائید نمیکنم که این موضوع درسته، بعنوان کسی که در آمریکا هستم امکان تاثیر گذاری روی آن ندارم اما اینجا میشود روی تصویر غیرواقعی که از ایران وجود دارد کار کرد و تصویر مثبتی ارائه داد. یکبار آقای میریوسفی میگفتند که ما باید ایران را به عنوان یک بسته قابل قبول ارائه دهیم و مشکل ما پرزنت کردن ایران و قابلیت های آن است.

در تلگرام بخوانید

*توضیح دیدگاه نو: علیرضا میریوسفی یکی از چهره های کلیدی و پشت پرده مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب بشمار میرود. میریوسفی سخنگوی سابق دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل و لابیست (رایزن) شناخته شده وزارت امورخارجه است. میریوسفی حتی در زمان تسویه وزارت امور خارجه در دولت احمدی نژاد همچنان پست های مهم و کلیدی خود را حفظ کرد. او از شاگردان جواد ظریف و از حلقه موسوم به نیویورکی ها در وزارت خارجه بشمار میرود.

#میریوسفی #برجام #دیدگاهنو #خامنهای #جوادظریف #نایاک #علیرضامیریوسفی

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon