کاهش فشار بر ایران برای انجام معاملات دلاری

در تلگرام بخوانید

دفتر کنترل دارایی‌های خارجیِ وزارت خزانه داری (OFAC) راهنمای لغو تحریم های ایران بر اساس توافق هسته ای را به روز رسانی و منتشر کرد. اما درواقع، این راهنما چیزی فراتر از روشن ساختن مقررات موجود است. درواقع، وزارت خزانه داری به موسسات مالی خارجی اجازه می دهد معاملات دلاری با ایران انجام دهند و بدین ترتیب محدودیت در معاملات بین ایران و بانک ها و شرکت های غیرآمریکایی را کاهش داده است. گزارش‌های مطبوعات در ماه مارس نشان میداد که دولت ایالات متحده این اقدام را مد نظر دارد، منوط به اینکه این تراکنش مالی وارد سیستم مالی آمریکا نشود. اما واکنش کنگره این بود که چنین اقدامی ورای تعهدات واشینگتن در توافق اتمی است. اقداماتی که فراتر از تعهدات واشنگتن در توافق هسته ای باشد، واکنش کنگره را در پی دارد. اما به دنبال خوابیدن سروصداها، ظاهراً کاخ سفید در حال سبک سنگین کردن گزینه های خود بود.

سرانجام در ماه می، خزانه‌داری ایالات متحده تأکید کرد که مقررات تحریمی ایالات متحده شامل دلارهای موجود در بانک‌های خارجی نمی‌شود. این در حالی بود که پیش از این راهنمای وزارت خزانه داری تصریح کرده بود، موسسات مالی خارجی نمی توانند با ایران از طریق سیستم مالی ایالات متحده معاملات دلاری داشته باشند. اما با این حال این نکته روشن نشده بود که چه اقداماتی و معاملاتی دقیقا مجاز هستند. از این رو بانک های جهانی که ریسک گریز هستند، فرض کردند اقداماتی که صراحتا منع نشده اند نیز در خط قرمزهای تحریم ها باقی مانده اند. اما با اعطای مجوز به معاملات دلاری همه چیز تغییر کرد.

اطلاعیه اوفک از هر چیزی بیانگر این بود که تجارت شرکت های خارجی با نهادهای خصوصی که تحریم نیستند و یا شرکت هایی که توسط نهادهای مورد تحریم اداره می شود، لزوماً ممنوع نیست. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عامل اصلی گسترش تروریسم در ایران است، این نهاد نقش گسترده ای در اقتصاد ایران دارد، اما اغلب سهام مالکیتش را زیر ۵۰% نگه می دارد تا از این طریق از تحریم جلوگیری کند. بنابراین پس از سال ها اخطار وزارت خزانه داری، برای ممانعت از تجارت با سپاه پاسداران، دولت اوباما به شرکت ها و نهادهای اقتصادی خارجی اجازه داد با شرکت هایی که مستقیماً زیر نظر سپاه پاسداران کنترل می شوند و یا شرکت هایی که سپاه پاسداران منافع گسترده ای در آنها دارد، دست به تجارت و معامله بزنند.

در نهایت وزارت خزانه داری، در مقابل این پرسش که آیا مشتری مشتری هایت را می شناسی موضع ضعیفی اتخاذ کرد. سوالی که میان افسران تعیین پذیرش شرکت های بزرگ به شدت مورد بحث بود. بر اساس این راهنمای جدید، وزارت خزانه داری از نهادهای مالی غیر آمریکایی نمی‌خواهد که بررسی‌های انجام‌شده از جانب طرف‌های تجاری‌شان در مورد یک مشتری ایرانی را دوباره انجام دهند؛ مگر آن‌که دلیل خاصی برای ناکافی‌دانستن این بررسی‌ها وجود داشته باشد.

بنابراین وزارت خزانه داری محدودیت های بانک های جهانی برای انجام تجارت با شرکت هایی که ممکن است روابط قابل ملاحظه ای با ایرانیان- افراد یا نهادهایی که غیرقانونی هستند-  داشته باشند را کاهش داد. در واقع، به جز در مواردی که یک موسسه مالی غیر آمریکایی مطمئن باشد که مشتریِ مشتری اش تحریم است، می تواند خدمات بانکی را به آن مشتری ارائه دهد.  باتوجه به پیشینه ایالات متحده در رهبریِ تلاش های جهانی برای اطمینان از اینکه سیستم مالی جهانی به واسطه تروریست ها، پولشویان و پخش کنندگان سلاح مورد سو استفاده قرار نمی گیرد، این اتفاق، تضعیف قابل توجه اصل “مشتری مشتری هایت را بشناس”(KYCC) است.

روی هم رفته، این اقدامات جدید تحریم های غیرهسته ای که علیه ایران باقی مانده بود را تضعیف می کند. تحریم هایی که دولت اوباما در کنگره وعده داده بود به شدت اعمال خواهد کرد. این اقدامات فراتر از هرگونه تعهدات مذاکره شده در توافق هسته ای است و پیامدهای گسترده مخاطره آمیزی برای یکپارچگی سیستم مالی جهانی دارد. زمان انتشار اطلاعیه وزارت خزانه داری خود می تواند توضیح دهنده باشد: این اطلاعیه ساعت ۱۸ روز جمعه قبل از تعطیلات سراسری منتشر شد. این اقدامات نگرانی کنگره را افزایش می دهد، حتی در روزهای پایانی دولت اوباما. این دولت در روزهای پایانی خود امتیازات قابل توجه بیشتری به ایران می دهد.

Mark Dubowitz, Annie Fixler , Eric B. Lorber

Foundation for Defense of Democracies

#اوفک #didgahenow #iran #اعطایمجوزمعاملهبادلاربهایران #دیدگاهنو #خزانهداریآمریکا

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon