یونان و اروپا، مسیر خروج؟

نخست وزیر یونان، الکسیس سیپراس مجددا ثابت کرده است که استاد سیاست داخلی یونان است، برنده شدن در رفراندومی که موضوعش پذیرش یا عدم پذیرش شرایط اعتبار دهندگان بین المللی بود. حالا او باید نشان دهد که در سیاست اروپایی نیز به خوبی عمل میکند، جایی که او و دولتش سابقه ای مخلوط از تصمیمات درخشان و ضعیف دارند. او نیاز دارد تا بانک مرکزی اروپا پول بیشتری ذر اختیارش بگذارد تا بتواند نهایتا بانک هایش را تا سه شنبه بازگشایی کند، حتی با قوانین سختگیرانه ای که برای حد برداشت پول از حساب ها مقرر کرده است. سیپراس به دولت های کلیدی اتحادیه اروپا نیاز دارد، خصوصا آلمان و فرانسه تا با  توافقی که بطور قلابل ملاحظه ای برای یونان بهتر باشد موافقت کنند. برای دست یافتن به چنین توافقی، او همچنین به حمایت کمیسیون اروپایی و احتمالا به حمایت صندوق بین المللی پول نیاز دارد. نخست وزیر یونان نیاز دارد تا حداقل به رئوس یک توافق در روزهای آینده دست یابد تا بانک هایش بتوانند بازگشایی شوند و اقتصاد مجددا آغاز شود.

اولا: احتمال یک توافق از زمانی که سیپراس اعلام رفراندوم کرد به شدت کاهش یافت و حالا در بهترین حالت ۵۰/۵۰ است، شکست در حصول توافق نیز احتمالا منجر به خروج یونان از اتحادیه اروپا خواهد بود. بزرگترین فاکتور این است که نخست وزیر حالا نمیتواند پیشنهادی را بپذیرد که به آنچه قبلا پیشنهاد شده بود نزدیک باشد. او نیاز دارد تا بهبود محسوسی را به یونانی ها نشان دهد، از آنجا که وی کمپین پر قدرتی برای “نه” به آخرین پیشنهاد اعتبار دهندگان براه انداخت و حمایت واضح عمومی را برانگیخت. امکان بالایی وجود دارد که این مسئله فاصله زیادی بین دوطرف ایجاد کند، فاصله ای که بیشتر از آن باشد که بتوان پلی در این میان ایجاد کرد. میتوان گفت که نخست وزیر همانطور که شانس یک معامله بهتر برای یونان را بالا برده است از طرف دیگر پتانسیل یک شکست تمام عیار را نیز افزایش داده است.

ثانیا: موانع رسیدن به توافق حالا بلندتر شده اند، از آنجایی که پیشنهاد فعلی در پایان ماه ژوئن منقضی شده است. در بعضی موارد، پارلمان های کشورها از جمله آلمان برای آغاز مذاکرات جدید نیاز به رای گیری دارند و همینطور پس از رسیدن به نتیجه، باید این نتیجه به تائید پارلمان برسد. در این مدت برای بانک مرکزی اروپا دشوارتر خواهد بود که یورو بیشتری برای بانک های بونانی در نبود یک برنامه رسمی یا وجود احتمال بالای یک توافق سریع و جدید، فراهم کند. همینطور دشوارتر است تا صندوق بین المللی پول معامله ای جدید انجام دهد از آنجا که یونانی ها اخیزا موفق نشده اند اقساط اشان را پرداخت کنند. هرچند موانع ساختارها و رویه ها مشکل ساز نخواهند بود چرا که اروپا هوشمندانه راه حلی برای این مشکلات پیدا خواهد کرد، اما این مشکلات سبب میشوند تا کار سخت تر و زمان بر بشود در حالی که طرفین فرصت چندانی ندارند تا این مشکل را حل کنند.

ثالثا: سیپراس هزینه سیاسی بالایی برای دیگر دولت های اروپایی ایجاد کرده است. حالا توافقی که نشان دهد یونان به محاصره اتحادیه اروپا درآمده است، باعث تقویت احزاب افراطی که دیدگاهی شبیه حزب سیپراس (سیریزا) خواهد شد، خصوصا «پودموس» در اسپانیا. بعنوان یک اقدام سیاسی ترجیح بسیاری از دولت های اروپایی بر خروج یونان از اتحادیه اروپا و تحمل سختی های آنست تا اینکه رای دهندگان در اسپانیا، پرتغال، ایتالیا و حتی احتمالا فرانسه، به این نتیجه برسند که بهترین روش میتواند صرفا گفتن نه به سیاست های اقتصادی مورد لزوم اتحادیه اروپا باشد و احتمالا خودداری از پرداخت بدهی های ملی.

رابعا: ارتباط سست بین یونان و باقی اروپا حالا بیشتر از پیش با رفراندوم پیش بینی نشده و کمپین دولت یونان ضعیف تر شده است. اعضای دولت یونان از اعتبار دهندگان با عنوان “تروریست” یاد کرده اند که قصد دارند با کودتا دولت حزب سیریزیا را سرنگون کنند. این دولت سوسیالیست فرانسه را نیز خوشحال نخواهد کرد که نخست وزیر یونان از دولتش بعنوان تنها دولت چپگرای در قدرت در اروپا نام میبرد.

تا ساعات اولیه دوشنبه به زمان اروپا پروسه بسیار دشوار به جلو میرود. من همیشه گفته ام که ریسک محسوس خروج یونان از یورو وجود دارد، چیزی در حدو یک به پنچ. در حالی که این ریسک در هفته های اخیز افزایش پیدا کرده است و بسیاری در موسسات مالی بر این عقیده اند که حالا دو به سه یونان از یورو خارج خواهد شد. همانطور که بارها نوشته ام این مایه شرمساری است از آنجایی که این خروج ضربه کوتاه مدتی بزرگی به یونان میزند و ضربه ملایمی برای باقی اروپا خواهد بود. این شانس وجود دارد که پایان خوشی اتفاق بیافتند اما من عقیده دارم که پایان بدی در انتظار همه خواهد بود

داگلاس جی الیوت- موسسه بروکینز

*ترجمه این مطلب بطور خلاصه و مفهومی صورت گرفته است و ممکن است وفاداری کامل به متن اصلی نداشته باشد.

#بحرانمالیاروپا #اقتصاد #آلمان #یونان #اتحادیهاروپا

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon