۱۸ خاطره هاشمی رفسنجانی از سفر مقامات جمهوری اسلامی به خارج از کشور جهت درمان

خاطرات هاشمی رفسنجانی از سفر مقامات جمهوری اسلامی به خارج از کشور جهت درمان که در کتاب خاطرات وی انتشار یافته است. در این لیست مقامات جمهوری اسلامی در دهه شصت به کشورهای همچون انگلیس، اسپانیا، سوئیس و چند کشور دیگر مراجعه کرده‌اند.

۱-آقاى عباس واعظ طبسى، [تولیت آستان قدس رضوی] و فرزندش آمدند. از سفر به لندن و عمل جراحى پای‌اش راضى است. تحت تأثیر نظم و پیشرفت آنها قرار گرفته است.

۲۷ مهر ۷۱

۲-آقای آذری [قمی] آمد و درخواست ارز برای معالجه پروستات در لندن داشت. برای آقای مهدوی [کنی] هم به خاطر کسالت قلبی، گفته شد در لندن جا رزرو کنند.

۱۹ اذر ۶۴

۳-آقای دعاگو آمد. از کیفیت معالجه‌اش در لندن گفت. سرطان داشته و با شیمی‌درمانی معالجه شده. راضی است. موهایش در اثر معالجه ریخته‌است. از نتایج معالجه در مدت اقامت، پیشنهاد جلوگیری از اعزام دانشجو به خارج را داشت که ارز آن را صرف تأمین استاد در داخل کنیم.

۳۱خرداد ۶۵

۴-شب درجلسه شورای مرکزی [جامعه] روحانیت مبارز شرکت نمودم. بیشتر صحبتها درباره بد اداره شدن جلسات روحانیت مبارز در دهه فجر بود. آقای مهدوی کنی که از لندن پس از معالجه برگشته، به خاطر خستگی نیامده بود. میخواستم ایشان را ببینم.

۲۹ بهمن ۶۴

۵-صبحانه‌ را در خدمت‌ آقای‌ منتظری‌، در منزل‌ ایشان‌ صرف‌ کردیم‌. پس‌ ازخداحافظی‌ به‌ منزل‌ آیت‌الله‌ [العظمی‌] نجفی‌ مرعشی‌ رفتم‌. از اسپانیا برگشته‌ بودند. برای‌ معالجه ‌چشم‌ رفته‌ بودند

۸ خرداد ۶۰

۶-آقای‌ احمد توکلی‌ که‌قبل‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ ممنوع‌ الخروج‌ بوده‌، برای‌ گرفتن‌ گذرنامه‌ جهت‌ سفر برای‌ معالجه‌ دردمفاصل‌ احتیاج‌ به‌ نامه‌ من‌ به‌ اداره‌ گذرنامه‌ داشت‌ که‌ نوشتم‌.

۱۹ اردیبهشت ۶۰

۷-شب تلفنى از احمدآقا احوال‌پرسى کردم. از اسپانیا برگشته است. براى معالجه چشم رفته بود. در آنجا همان تشخیص ایران را تایید کرده‌اند.

۲۷ اسفند ۷۱

۸-خانم‌ شهید بهشتی‌ به‌ خانه‌ ما آمد و با عفت‌ به‌ دیدن‌ همسر امام‌ رفتند که‌ برای‌ معالجه‌ چشم‌مدتی‌ به‌ خارج‌ رفته‌ بودند.

۱۸ مرداد ۶۱

۹-ساعت هشت صبح آقای موسوی اردبیلی آمدند.عازم سفر به اروپا برای معالجه و چک آپ است. برای تسهیلات ارزی و تذکره [= گذرنامه] همراهان و حفاظت کمک خواستند. به دکتر ولایتی و میرزاده دستور مقتضی را دادم.

۲۹مرداد ۶۸

۱۰-شب‌، آقای‌ [علی‌ اکبر] محتشمی‌ [سفیر ایران‌ در سوریه‌] آمد. مدتی‌ در آلمان‌ معالجه‌ کرده‌است‌؛ دست‌ مصنوعی‌ گذاشته‌ و دوبار ، گوشها را عمل‌ کرده‌ و اکنون‌ نسبتا سالم‌ است‌.

۵ آبان ۶۳

۱۱-عصر آقای [محمد علی] رحمانی مسئول بسیج آمد. پس از معالجه در خارج برگشته و از معالجه دکترهای داخلی ناراضی است؛ خدا به داد مریض‌های معمولی برسد.

۲۵ مهر ۶۶

۱۲-آقاى [علی اکبر]آشتیانى، نماینده رهبرى در ژاندارمرى آمد. براى معالجه خود در خارج استمداد کرد.

۸ دی ۶۹

۱۳-در بیمارستان‌ به‌ عیادت‌ آقای‌ ربانی‌املشی‌ رفتم‌. قرار است‌ فردا، برای‌ معالجه‌ به‌ سوئیس‌ برود.

۸ اسفند ۶۳

۱۴-آقاى [عبدالله] نورى، [وزیر کشور]، براى سفر جهت معالجه به آلمان، تلفنى خداحافظى کرد.

۲۲ اسفند ۷۱

۱۵-[آشیخ‌ محمد] هاشمیان‌ که‌ برای‌ معالجه‌ چشم‌ به‌ اسپانیا رفته‌ بود راضی‌ برگشته‌، درمنزل‌ ما بودند. گفتند که‌ درک‌ مردم‌ اسپانیا نسبت‌ به‌ مسائل‌ انقلاب‌ ایران‌ بهتر شده‌ است‌.

۲۸ مرداد ۶۱

۱۶-به ملاقات آیت‌الله ]سیدمحمدرضا[ گلپایگانی رفتم. دیروز از لندن برگشته‌اند؛ به احتمال سرطان کیسه صفرا، برای معالجه رفته بودند. ۲۵ روز آنجا بوده‌اند.

ایشان و اطرافیانش با خوشحالی و نشاط از سفر انگلستان و استقبال مسلمانان آنجا تعریف می‌کردند

۹خرداد ۶۶

۱۷-آقای [کاظم]خوانساری سفیرمان در لیبی آمدپیام آقای قذافی را آورد گه گفته‌بود اگر نمی‌توانید جنگ را تمام کنید برای ختم آن اقدام کنند.خبر داد که پدرش بیمار قلبی است و خوب است برای معالجه به لندن برود. عضو خبرگان است.

۱۸ خرداد ۶۵

۱۸-شب با احمدآقا و آقاى [واعظ]طبسى، مهمان آیت‌الله خامنه‌اى بودیم. مصوبات شوراى‌عالی امنیت ملی مطرح و تأیید شد. آقاى طبسى را در لندن عمل جراحی نکرده‌اند.

۳شهریور ۶۹

#خاطراتهاشمیرفسنجانی #دیدگاهنو #مقاماتجمهوریاسلامی #هاشمیرفسنجانی

© 2020 New Vision Research Institute

  • White Facebook Icon